Autor Téma: Chladenie  (Prečítané 11683 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Chladenie
« kedy: 22.12.2020 - 12:30:06 »
Zdravím majiteľov našich miláčikov s motorizáciou Puretech. Chcel by som požiadať o voľajaké podklady ku chladiacemu okruhu. Koľko je tam vlastne termostatov, koľko okruhov a tak podobne. Dôvod? Mám totiž podozrenie na určitú závadu. Zdá sa mi že auto menej kúrí a dlhšie sa zohrieva. Pozor! Nie je to nástupom zimy. Auto mám totiž druhú sezónu. Ako dôkazy sú bohužiaľ iba moje poznatky a pocity ktoré nestačili ako podnet na riešenie záručnej opravy podľa jedného "spratka" menom Martin v prijímacej kancelárii servisu Begam v Trnave. Autiak sa po čase zohreje na pracovnú teplotu a kúri ale...
Budem Vám povďační za akékoľvek podklady.

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Chladenie
« Odpoveď #1 kedy: 22.12.2020 - 17:52:51 »
... tak ono, keby mali autorizované servisy riešiť každý jeden pocit, asi by sa tento systém zrútil... Úplne vážne, ja keď počujem na poschodie, čo ľudia podo mnou chcú na servise riešiť, oči robia všakovaké pohyby...

Nebol som pri tom rozhovore s prijímacím technikom, ale z napísaného rozumiem, že ono vlastne ani tak nejde o chybu, ide len o akýsi pocit, že by niečo nemuselo správne fungovať. Ok, zákazník má právo reklamovať hocičo, len tú chybu do zákazkového listu treba nejak popísať a tu podľa mňa nastáva kameň úrazu - má tam napísať "auto sa zohreje, ale zákazník má pocit, že pomalšie ako minulú zimu" ??? Ok, mohol by, ale nasleduje krok #2 - kto zaplatí diagnostiku, ak neukáže žiadne chyby? A presne do tohto momentu sa nechce dostať ani prijímací technik ani zákazník - ak má mechanik hľadať poruchu, musí mať "oporu" v popise závady, či výstupe z diagnostiky, skrátka niečo, čoho sa dá chytiť. Potom aj vie, ako dlho to bude trvať a akú odmenu za to ako mechanik dostane, lebo veď nie je ani pracovník charity, ani neveští z krištáľovej gule. Mechanika máme teda vybaveného. Zostáva prijímací technik, ktorý musí prácu vyúčtovať buď klientovi alebo v rámci garančnej opravy na importéra. V druhom prípade však pochodí, iba ak doloží výstup z diagnostiky obsahujúci hľadanú chybu. Ak ho nemá, zostava čierny Peter na pleciach zákazníkovi. A teraz otázka: je zákazník pripravený uhradiť náklady na hľadanie pocitovej chyby, ak by sa ju nepodarilo nájsť?

Toto nie je o spratkovi z Begamu, rovnako by rozmýšľal aj Igor z Final-CD či Jean-Pierre z Lyonu. Neverím, že by prijímací technik nebol vďačný za otvorenú zákazku, ak by zákazník garantoval uhradenie práce či materiálu zo zákazky...

Ale možno sa mýlim a je to celé ináč...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Re:Chladenie
« Odpoveď #2 kedy: 22.12.2020 - 18:01:25 »
Díky za reakciu. Myslím že mi veľa nepomôže. Nesedel si včera v tom servise? Ak by ťa bolel zub neviem čo by si vravel u zubára a čo by si musel platiť ak by ti nijako nepomohol. Ale dobre. Díky za reakciu. Stále čakám nejaké podklady k problematike chladenia.

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Chladenie
« Odpoveď #3 kedy: 22.12.2020 - 18:12:55 »
... možno teda pomôže niekomu inému pochopiť, že ak má servis riešiť závadu, musí sa prejaviť...

Ale inak si rád počkám, ako niekto zdiagnostikuje auto na diaľku... Budú tu lietať tipy, to isto tiež pomôže vyriešiť problém...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Re:Chladenie
« Odpoveď #4 kedy: 22.12.2020 - 18:18:47 »
Nič v zlom. Ale naozaj by mi pomohli nejaké podklady okolo tohto motora. samozrejme na diaľku. :)

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Chladenie
« Odpoveď #5 kedy: 22.12.2020 - 18:30:05 »
... ja som v podstate reagoval na to oslovenie "spratek" pre dotyčného prijímacieho technika. Netuším o koho ide, v Begame nepracujem od 2013 a pomenilo sa to tam. Len som chcel vykresliť situáciu aj z druhej strany, lebo ak niečo nenávidím, tak postoj "som zákazník, môžem všetko". Ten "spratek" je človek ako každý iný, je v práci, riadi sa pravidlami, príkazmi a nariadeniami (hoci často nelogickými). Nebol som tam, neviem, ako reagovala ktorá strana, ale ak bol nervózny, možno pred tebou ho vytočil nejaký antirúškar, možno má rodinného príslušníka na smrteľnej posteli, možno čaká na výsledky svojich testov. Skrátka, ak je povahovo dilino, dlho sa tam neohreje. Ak mal len zlý deň či chvíľku, asi by sa ti na jeho mieste nepáčilo, aby si mu robil takúto reklamu. A je úplne jedno, či je vyškolený na vypäté situácie. Je to len človek...

Snáď ti tu niekto pomôže a snáď teba nebude takto niekto opisovať po internete... Veľa zdaru, držím palce, aby auto servis nepotrebovalo vôbec...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:Chladenie
« Odpoveď #6 kedy: 22.12.2020 - 18:36:06 »
podozrenie na určitú závadu. Zdá sa mi že auto menej kúrí a dlhšie sa zohrieva.

NEurčitú závadu.
pocity treba konkretizovať, popísať, vysvetliť, ...
napríklad - vlani z výduchov vychádzal HORÚCI vzduch, ktorý časom ochladol, teraz tak tomu nie je!
niektoré autá majú nižší (tepelný) výkon a tak im výrobca pridal "přímotop" aby podporil nástup kúrenia.
alebo - ručička teplomera je na 90°C, ale do kabíny ide chladný vzduch.
alebo - tak, ako píše tu kolegyňa, auto kúri, ale ručička nestúpa.

ako som si dnes v inej diskusii prečítal, ak sa chce, všetko IDE. výnimka je stavebná koza a "mimino", tie treba nosiť!

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Re:Chladenie
« Odpoveď #7 kedy: 22.12.2020 - 18:49:45 »
Bouchli ve mne saze. Včera a aj dnes pri písaní sem do fóra. Nie som typ ktorý by používal túto hladinu rád. Samozrejme sa Martinovi takto verejne ospravedlňujem. Ale kdo mi pomúže?,kdo mi pomúže? :)

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Chladenie
« Odpoveď #8 kedy: 22.12.2020 - 19:16:03 »
tak ja neviem osobne by som sa zastal diesela, ved sa snaží získať informácie, aby mohol vyšpecifikovať závadu, tak aby bola akceptovateľná príjimacím technikom a preto žiada o pomoc a rady. Zrejme má predstavu čo by to mohlo byť, ale k tomu potrebuje určite informácie, ktoré zháňa tuna na fóre, a miesto info dostane " školenie ". Tak ako môže byť nervózny prijímaci technik zo zkazníka, tak isto má právo zákaznik byť nervózny z prijimacieho technika. Ja som zatiaľ nemal problém v servise, vždy som dospel k určitému kompromisu, na druhej strane plne chápem že servis nie je charita, ale nemôže všetku zodpovednosť a riziko hádzať na zákaznika a musí niesť svoj podiel zodpovednosti,. Myslím si, že servis nie je tak chudobný, aby si nemohol dovoliť zdiagnostikovať auto !"grátis" a takto vy isť v ústrety zákazníkovy?. Doslova za par šupov, presvedčí zákaznika, ženie je problém a zákaznik odíde spokojný, nestojí to zato??? .
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Chladenie
« Odpoveď #9 kedy: 22.12.2020 - 19:29:54 »
Pacho, nech sa páči, zober si miliónové úvery, postav BlueBox a môžeš vychádzať zákazníkom v ústrety... Dá sa to, v určitom režime naozaj áno, ale považujem za divné ukázať na servis a povedať "vy ste bohatí, dajte to zadarmo"...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.722
Re:Chladenie
« Odpoveď #10 kedy: 22.12.2020 - 19:44:36 »
Termostat je tam jeden, len je trochu komplikovanejší a celý zaliaty v jednom plastovom tele vrátane snímačov.

Nemám už prístup do servicebox, ale tam sa to dá ľahko overiť, či je to tak, z neho ide aj hadica do kúrenia a je na ňom aj odvzdušňovák.

Okruhy má auto len 2, žiaden špeciál, malý a veľký. Viac termostatov majú väčšinou dieslové auta, kde jeden riadi okruh EGR a druhý chladenie motora.

Ak sa motor zohrieva normálne na prevádzkovú teplotu a vie si ju aj udržať, tak v termostate by problém byť nemal.

Každopádne v takýchto prípadoch sa dokáže servis chytiť len prípisu výrobcu (ak sa zistí vadná šarža, apod), inak tam nie je moc čo skúmať, ale zas skúsenosť mi hovorí, že garancia sa dá vždy len zapísať a zaslať na posúdenie technikom na import/k výrobcovi, kde oni takého informácie takisto zbierajú a úspešne filtrujú aj s fundovaným vyjadrením a ak zistia, že sa v priebehu nejakého časového úseku nazbierajú rovnaké "problémy", tak sa začne konať a eskalovať - toto však bez zápisu nie je možné. Aspoň tak sme vždy fungovali vo VW . nemci radi zbierajú informácie. :)
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Offline baffy

  • ID: 023
  • Registrovaný užívateľ
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 852
Re:Chladenie
« Odpoveď #11 kedy: 22.12.2020 - 19:56:48 »
Nepoznám tieto autá a ani motorizáciu ,ale nemá to náhodou nejaký el. vyhrievací rezistor kabíny ako napr. diesel ,kde by mohla byť fuč poistka ,alebo tak nejako?
Peugeot 508 Hybrid 2.0 HDi 4x4 r.v. 2015 sedan full led,JBL ,ŤZ ,Diagnostika PSA

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Re:Chladenie
« Odpoveď #12 kedy: 22.12.2020 - 20:32:57 »
Díky Qcko.

Zaplatím si na chvíľku ten servicebox a pozriem sa na to. Vždy som bol radšej vodičom s technickými vedomosťami o svojom aute ,ako vodič  ktorému stačí základná príručka.

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.722
Re:Chladenie
« Odpoveď #13 kedy: 22.12.2020 - 21:44:28 »
Pár ľudí tu SB má, hádam sa nájde niekto ochotný. :)
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Offline Diesel

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 22
Re:Chladenie
« Odpoveď #14 kedy: 22.12.2020 - 22:02:55 »
Ak by sa našiel, vopred mu ďakujem. Tam by bolo vidieť aj tie prípadné odvzdušňováky a pod. VIN by som poslal.