Autor Téma: Prevencia proti korózii  (Prečítané 16911 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Prevencia proti korózii
« kedy: 28.01.2018 - 21:08:21 »
Ahojte,
chcel by som sa spýtať hlavne už dlhších majiteľov 301 aké majú skúsenosti s výskytom korózie prevážne na karosérii (blatníky, podbehy).
Už som videl to auto aj od spodu a teda na tej protikoróznej ochrane sa šetrilo brutálne. Nejaké vytmelenie zvarov alebo lisovaných spájaných dielov (napr. hrany dvier) absolútne nič. Cez leto som aspoň body sprejom odspodu nejaké kritické miesta preventívne ošetril. Chcel by som ešte nejakým spôsobom ošetriť tie lisované hrany dvier (falce). Má niekto tu ešte nejaké odporúčania?

Offline pavol2078

  • ID: 076
  • Moderátor
  • Expert
  • *******
  • Príspevkov: 2.294
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #1 kedy: 29.01.2018 - 11:38:29 »
kupil si auto ktore nove stoji okolo 10litrov je vseobecne zname ze na 301 sa setrili skoro vsade ....
Peugeot 306 1.9DT   - EX
Peugeot 307 2.0Hdi/Fap OFF=> SaLi moja radosť ] VIN: vf33crhsb82290694 - EX
Peugeot 307SW 1.6 16V + LPG = rv.2007 imidžovečka na R17 chalengeroch ]
Peugeot 407SW 1.6HDi 80kw/FAP OFF-
Peugeot 508 SW 2.0HDi 120kw AT/6 CHIP by Straki 144kw

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #2 kedy: 29.01.2018 - 17:45:47 »
301 je síce nízkonákladový sedan no myslím si že je to slušné a hlavne lacné auto.
V sekcii Showroom - naši mazlíčkovia a tam v 30x možno nájdeš inšpiráciu a odpovede. Napríklad člen marian2110 ošetroval podvozkové časti.
https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,858.0.html
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #3 kedy: 29.01.2018 - 19:30:18 »
Ono 10tis eur nie je zasa najmenšia suma. Ale o tom bokom. Ja hľadám inšpiráciu ako predísť čo najdlhšie nejakej povrchovej korózii hlavne na karosérii na nejakých kritických miestach. A to by som chcel vedieť, ktoré sú to tie kritické miesta. Mariánove príspevky som čítal, ale len potiaľ kedy sa začal venovať ošetrovaniu tlmičov, zadnej nápravy a výfuku. Toto mi už prišlo troška moc. Skôr ma zaujímajú skúsenosti s výskytom korózie na karosérii ako takej. Ak sa s tým ešte nikto nestretol, znamená že je to všetko relatívne OK a drží to aj keď to tak nepôsobí. Ja mám skôr obavy z tých miest, kde sú falcované/zvárané plechy (dvere, kapota z vnútra, spodok kasne) a zakončenia hrán plechov. Takéto detaily sú tu ošetrené nanajvýš vonkajšou farbou v lepšom prípade ešte aj čírim lakom. A vie aspoň niekto potvrdiť, že karoséria je z pozinkovaných plechov?

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #4 kedy: 29.01.2018 - 19:36:38 »
Potvrdiť nemôžem ale predpokladám že pozinkované plechy tam budú nakoľko Peugeot ich používa dosť dlhú dobu.
Model 301 je dosť mladé auto nato aby už niekomu začalo hrdzavieť.
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline Romanenko22

  • ID: 125
  • Registrovaný užívateľ
  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #5 kedy: 29.01.2018 - 20:27:20 »
V dnešnej dobe sa vyrába 99.% aut z pozinkovaného plechu.
.ak hovorím o európskom trhu..a však máš nejakú záruku na karosériu...
Peugeot 508 GT line

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #6 kedy: 29.01.2018 - 21:42:38 »
kazda hotova a skompletizovana karoseria pred nastrekom je odmastena a fosfatovana, co znamena zjednodusene povedane jemne pozinkovanie.
Bavime sa o hrubke v nano hodnotach. nasledne je ponorena do KTL roztoku co zabezpeci antikoroznu upravu.
toto prebieha ponorenim do obrovskych vani, ktore su prislusnymi roztokmi napustene a pred nastrekom do nich ponorene.
PVC plastizolovanie uz asi u Tvojho auta nebude, no myslim si ze tie prve upravy co som spominal su dostatocne pre bezne pouzitie vozidla.

samozrejme ak dojde k oderu tak je o problem postarane.
idealne by som ti odporucil to riesit az objavis prve naznaky hrdze, tak az potom pouzit pre pokoj duse klasicke nastreky typu rezistin a podobne,.
nepouzival by som gumoasfalty a rozne plnice, tie casom zvyknu puknut alebo ked neprilnu dobre tak to zacne hrdzaviet este viac.
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline marian2110

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 318
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #7 kedy: 12.03.2018 - 20:49:01 »
Ahojte ja mam 301 od nova r.v.2014 ale s tým šetrením sa fakt šetrilo dosť  :'( spoje sú vytmelené  akurát spodok auta je nastriekaný do poli podlahy zvyšok je len základ všetko som musel natrieť komplet cele od predu až po zadok a od jedného podbehu až po druhy podbeh  :) samozrejme som striekal aj dutiny podbehov , kapoty a dvere . Dcéra kúpila to iste auto aj stým motorom aj výbavou o rok neskôr a to bolo ešte horšie na tom ako to moje  to nemalo ani spodok kufra nastriekané bodycko :angry Ja každý rok po zime očistím spodok auta a natriem všetko spodok auta bodyckom ,nápravy čiernou farbou a výfuk striebrenkou na kotle a mam pokoj samozrejme že aj dcére  2x. To to som robil s každým mojim autom a vydržalo mi posledne 12 rokov a nikto mi neveril že má toľko rokov a to ma tešilo že to malo zmysel   :dance

Offline mamomi

  • ID: 146
  • Registrovaný užívateľ
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 267
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #8 kedy: 14.03.2018 - 15:23:25 »
Za mňa by to malo odolať klasickému používaniu a samozrejme defekty nenechať navlhnúť a rozkvitnúť. Druhá vec ako sa človek o to stará počas používania. Kvalitné umývanie podvozku (hlavne v zimnom období), záhybov kde sa drží bordel a vlhkosť. A samozrejme voskovanie, či už dutín karosérie, alebo laku - držať búdu ,,napenetrovanú"
Pokiaľ by sa ľudia starali už len o sprosté Felície tak ako im hovorí príručka neboli by zožraté. Príručka píše kedy a aké úkony robiť, či takéto veci obsahujú dnešné príručky už veru neviem - zastavil som sa v roku 1996 :D a preto viem čo boj s koróziou obnáša.
Peugeot 205 3 dvere TCT, Peugeot 205 1,1 5 dvere #Goorila, Pug 305 daily a expedičák #Zuri, BMW E34 downsizingovy classic onroad slider #Muchoška, BMW E34 530i trackday slider, BMW E46 tour, Citroën XM Y4 TCT AT #Ksmko, Peugeot 205 GT #Chrchliak

Đđ Alfa Romeo 166, Škoda Felicia Pick Up, Fiat Barchetta, Mitsu Pajero V6 1,5x...

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #9 kedy: 13.05.2018 - 14:05:41 »
Čo poviete na toto? Predná kapota, oblasť nad pravým predným svetlometom. Nie, takto to nevyzeralo po otvorení kapoty. Bolo to ale celé zdurené, tak som vraz šrobovák a oškriabal som to. Lak nedržal ani náhodou. Celé to pekne išlo dolu. Auto má za sebou druhú zimnú prevádzku. Ešte je v dvojročnej záruke. Zobral som radšej modelársku brúsku, mosadzný drôtený kotúčik. Celé som to očistil a pretrel čiernym alkytonom. Osvedčená farba na hrdzu. Je to dôvod na reklamáciu? Predpokladám, že asi by mi to uznali ale určite by to len prebrúsili a frkli nejakým ochranným lakom. Nie je to ale skoro takéto korózie. Silno mi to pripomína felíciu. Toto nie sú pozinkované plechy. Som zvedavý, kde sú ďalšie takéto skryté kvitnúce miesta...

Offline putzig

  • ID: 035
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.142
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #10 kedy: 13.05.2018 - 20:10:53 »
Auto je v záruke, takže neni o čom...hneď reklamovať. Ak sa nemýlim, tak stále paltí 10 ročná záruka proti prehrdzaveniu... Aj keď s tým postupom servisu máš pravdu, teda len to prebrúsia a streknú. Voľakedy menili celý diel, teraz už nie. Na druhej strane, ak sa to znova zopakuje, tak to bude opäť chyba na strane Peugeotu... Niečo podobné som mal aj ja na dverách aj zadnej kapote. Akurát som si to všimol skôr. Problém je masová výroba a nedodržaný výrobný postup. Plechy sú normálne pozinkované, ale pod falcami skôr nie (proste sa tam zinok nedostal). Plus nie sú pred samotným lakovaním úplne očistené (odmastené), hlavne spod falcov môže ešte nejaký čas vychádzať konzervačná látka. Čo má za následok, že lak práve v tomto mieste poriadne nepriľne. No a potom stačí vlhkosť a nepomôže Ti ani pozink. Hlavne, keď je dané miesto dlhšiu dobu vystavené vlhkosti a v zime aj soli. Odporúčam prezrieť všetky dvere, resp. všetko kde sú falce (viď foto)
« Posledná zmena: 13.05.2018 - 20:18:04 od putzig »
Peugeot 207 SW Outdoor, 1.6 Vti, Belle Ile LeMans Series Reflex Black Edition :-))) VF3WU5FS0BE077384

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #11 kedy: 13.05.2018 - 21:21:40 »
Kedze je to kapota z vnutra, tak som si to opravil sam. Inak by som musel do servisu a tam by som asi musel nechat auto minimalne jeden den a to sa mi nechce. Zainvestoval som do noveho auta aby som mal na par rokov pokoj a pozrime sa uz to zacina kvitnut. Som z toho sklamany. Kupim si asi plechovecku hnedeho alkytonu a cez vikend obtiahnem modelarskym stetcom vsetky tieto falcovane spoje. Hlavne spodne hrany dveri, tam to vidim najrizikovejsie. Ta husta farba by sa mohla chovat troska ako  tmel a mohlo by to byt lepsie utesnene. Je to smutne ze pri 2 rocnom aute musim robit taketo preventivne opatrenia. Keby som to vedel, kupim aspon auto bielej farby. Lahsie sa to opravuje takto svojpomocne a nie je to tak vidiet.

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #12 kedy: 13.05.2018 - 21:38:04 »
Biela farba je najhoršia na opravy.
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.161
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #13 kedy: 14.05.2018 - 07:33:29 »
Veru, biela je to najhoršie na opravy laku... viem o tom svoje.  :bandit

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:Prevencia proti korózii
« Odpoveď #14 kedy: 14.05.2018 - 21:22:18 »
Tak ked zalezi na tom aby opravy neboli vobec vidiet tak potom asi hej. Ale aj tak uznajte. Dat 10 rocnu zaruku pri takomto spracovani to chce riadnu odvahu. A zase zaruka je na prehrdzavenie. Teda pokial tam nie je 2cm diera durch tak sa s tebou ani nebudu bavit.