Autor Téma: Vŕzga spojka resp. vidlička spojky  (Prečítané 7145 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline putzig

  • ID: 035
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.142
Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« kedy: 15.04.2018 - 12:27:11 »
Ahojte, mám takýto problém. už dlhšiu dobu ma otravoval kovovo-vŕzgajúci zvuk po stlačení spojkového pedálu vychádzajúci z motorového priestoru. Zistil som, že to ide priamo od spojky, konkrétne od vidlicky spojky. Googlenie ma v tom len utvrdilo, je to celkom bežná "závada" mnohých áut resp. značiek. Riešenie spočívalo v namazaní miesta, kde sa dotýka vidlička spojky kovového čapu. Tak som demontoval spojkový valec aj manžetu vidlice a pomocou striekačky a dlhšieho tenkého "sosáku" som sa snažil na spomínané miesto natlačiť čo najviac vazelíny. Vidlicu som čo najviac odsunul od toho čapu, aby vznikla medzera, kde som vopchal sosák striekačky. Dal som vazelínu do vyšších teplôt a s vyššou mechanickou odolnosťou (Unirex N3). Všetko som zložil a po odskúšaní pazvuk zmizol.
Aspoň som si to myslel, lebo po krátkom čase sa vrátil späť. Konkrétne to vŕzga vždy po zahriatí, resp. po jazde autom. Keď auto stojí resp. je motor studený, tak to ani po viacnásobnom stlačení pedálu nevŕzga, ale akonáhle sa autom jazdí, tak to vŕzga hádam ešte horšie ako predtým. Kontroloval som, či sa to mazivo nejako teplom nevyplavilo, ale kontaktné miesto (vidlica-čap) vyzerá byť naoko aj na dotyk stále mastná. Je pravda, že sa nedostanem úplne na ten čap, ale tej vazelíny som tam natlačil skutočne dosť a keď som po aplikácii zatlačil vidličku na pôvodné miesto, tak spod dosadacieho lôžka jej dosť vytlačilo. T.j. určite sa dostala tam, kam aj mala.
Viete poradiť v čom by mohol byť problém? Prečo to robí len za "horúca" a za studena je ticho. Tiež to robí len v určitej polohe tej vidličky. Viac viď video.
Dík
Peugeot 207 SW Outdoor, 1.6 Vti, Belle Ile LeMans Series Reflex Black Edition :-))) VF3WU5FS0BE077384

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #1 kedy: 15.04.2018 - 16:03:51 »
voľakedy sa také mazalo grafitom,  niekomu stačilo do "konzervačného oleja" nasypať prášok z brúsenia ceruziek, niekto mal originál "olej" ktorým sa mazali listové perá.
podobnú "garazdu" mi robí zavesenie hojdačky, tam, i na iné miesta, kde ide o kývavý pohyb dávam plast (pet fľaša). olej i vazelína sa z malej dotykovej plochy rýchlo vytlačí a vŕzganie, aj keď vidíme mazivo, je späť.

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #2 kedy: 15.04.2018 - 17:43:31 »
Nerobí to samotné tiahlo? Skúšal si premazať aj mechanizmus tiahel od pedála až ku prevodovke?
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline putzig

  • ID: 035
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.142
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #3 kedy: 15.04.2018 - 19:27:58 »
Judes, tiahlo to nebude, nakoľko mám hydraulicky ovládanú spojku. A pedál je namazaný, ten nevŕzga, ten pazvuk ide vyslovene zvnútra spojky a ako hovorím za studena to nepočuť...
Peugeot 207 SW Outdoor, 1.6 Vti, Belle Ile LeMans Series Reflex Black Edition :-))) VF3WU5FS0BE077384

Offline putzig

  • ID: 035
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.142
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #4 kedy: 23.04.2018 - 20:40:52 »
mpa: paradoxné je, že to robí, keď je motor teplý resp. keď sa celá sústava zohreje. No nič počkám do výmeny spojky a dám rovno vymeniť aj celú vidličku...
Peugeot 207 SW Outdoor, 1.6 Vti, Belle Ile LeMans Series Reflex Black Edition :-))) VF3WU5FS0BE077384

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.165
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #5 kedy: 24.04.2018 - 08:32:41 »
Peťooo, mne to robilo prakticky od novoty keď sa zohrialo auto. A verím, že to robí aj teraz novej majiteľke.
Neprišiel som na to ako to odstrániť, servisáci detto. Ber to ako feature  :D

Offline putzig

  • ID: 035
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.142
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #6 kedy: 29.04.2018 - 08:34:16 »
Martin, aj som si myslel, že to bude zas ďalšia nová fičúra...paradoxné je, že vieš čo to spôsobuje a poznáš aj spôsob ako sa toho zbaviť a u mnoho iných značiek to aj pomôže...ale Peugeot resp. PSA musí byť zase výnimka. No nič ešte trochu poderieme spojku a potom pri výmene dáme vymeniť aj vidlicu a ten čap, o ktorý sa opiera. A uvidíme.
Peugeot 207 SW Outdoor, 1.6 Vti, Belle Ile LeMans Series Reflex Black Edition :-))) VF3WU5FS0BE077384

Offline wizzx

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 6
Re:Vŕzga spojka resp. vidlička spojky
« Odpoveď #7 kedy: 03.05.2018 - 10:24:33 »
Caute, nebudem zakladat novu temu, kedze sa tu riesi spojka.

Mne pre zmenu zabera spojka prilis vysoko, je mozne ju nastavit aby zaberala nizssie?
Peugeot 207, 1,6 HDi 66kW
Modifikacie: Tempomat, dazdovy/svetelny senzor, stmievacie zrkadlo, biele LED na pristrojovke, volant z 208 GTI aj s ovladanim radia, radio 10", paka z 208 skratena o 3cm, Farebny displej z 407, opierka ruky s USB.
Pracuje sa na: manualna klima na automaticku dvojzonovu, 208, budiky 208, podsvietenie kapsiciek.

BMW E91 320d, 130@160kW/425Nm