Autor Téma: celorocne pneumatiky  (Prečítané 3259 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.161
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #15 kedy: 09.01.2024 - 12:52:13 »
Janči, s tými "zimnými na zimu" by som si nebol až tak istý. Ono zimná pneu má len jednu výhodu a tou je jazda po snehu, keďže má lamely.
V hocijakej inej situácii bude horšia ako kvalitná letná pneu, aj na ľade aj na mokre aj keď je -20 a sucho...  :broken

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #16 kedy: 09.01.2024 - 12:58:51 »
To je mytus a vysvetlim preco.
Zimna guma je dobra len na sneh. Na nic ine. Ked budes mat na ceste lad, nepomoze ti. Ked bude mokro, potrebuje gumu co vie dobre drzat a brzdit na mokrej vozovke. Ked je cesta chladna (kludne pod nulou) ale sucha, tak mnozstvo letnych gum bude mat lepsie brzdne vlastnosti na vozovke ako zimna guma. Kde zacnu letne gumy stracat je chladno a mokro (lebo tvrdsia zmes) pripadne ta hnusna posolena brecka a samozrejme sneh. Na lade su vsetky gumy vynimkou tych s ocelovymi hrotmi prakticky nepouzitelne.
Ked si odmyslime ako extremnu zimu a extremne teplo v lete, tak na znacnej casti SK mas jar a jesen prechodnu od -5 az po 20+ stupnov. Kym rano moze byt mraz alebo takmer mraz, poobede moze byt uz kludne 25 a aby si vyhovel "podmienkam" tak rano by si mal mat zimne a poobede uz letne gumy. To je nerealne.

Kazdopadne mna okrem teorie zaujimala prax, takze som s celorockami aj s kamaratom siel na slovakiaring na kurz bezpecnej jazdy. Ja som mal vtedy nove celorocky na 5008 z vyroby, on uz 2 sezony jazdene na 3008 a potom tam boli ludia co mali letne a zimne. Rozdiel v brzdnej drahe na suchu nebol prakticky postrehnutelny medzi autami (podotykam bol neskory oktober, takze teplota bola menej ako 10 stupnov). Na mokrej/klzkej vozovke uz rozdiely boli. A to take, ze kamarat mal suverenne najlepsie brzdne drahy s 2sezonnymi celorockami a ja som bol porovnatelny s tymi co mali zimne (mal som ale najvecsie auto). Letni sa uz smykali o poznanie viac. Vo vsetkych disciplinach sa celorocka nestratila a iba jedna jedina disciplina - vyhybaci manever v smyku zvladla jedna zimna guma vo vyssej rychlosti (hranica manevrovatelnosti u nas dvoch bola hodnota 37km/h), bola tam jedna mazda 6 ktora to dala na41km/h. Treba vsak podotknut, ze mal premiove zimne pneu. Nikto iny ani na zimnych medzi tymito dvomi hodnotami nebol.

Z toho vyplyva, ze je prakticky jedno aku gumu mas pokial je kvalitna a razim filozofiu radsej kvalitnu celorocku ako priemerne zimne/letne, pretoze bude mat lepsie vlasnosti vecsinu casu roka. Samozrejme ze premiove letne pneu a premiove zimne pneu budu dalej, ale otazka je kolko ludi kupuje zasadne iba premiove pneu a kolko bude tych co jazdi ako moj otec s 10+rocnymi zimnymi gumami tvrdymi ako skala, ale "zakonu" vyhovuje lebo ma "zimne".

EDIT: Cinik ma predbehol
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.161
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #17 kedy: 09.01.2024 - 15:08:51 »
otazka je kolko ludi kupuje zasadne iba premiove pneu a kolko bude tych co jazdi ako moj otec s 10+rocnymi zimnymi gumami tvrdymi ako skala, ale "zakonu" vyhovuje lebo ma "zimne".

Šak toto  :beer

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #18 kedy: 09.01.2024 - 16:57:44 »
myslieť si, že lamely ... sú to najpodstatnejšie je názor, pravdou je, že nik nejazdíte na gumách z gaz69.
ja kupujem rovnaký vzorok ako na leto, úzke drážky, ktoré neslúžia ničomu, iba aby bola čo najväčšia plocha - zimná zmes je jediná výhoda.
stačí pod +5°C a na križovatke otáčkomer vyletel a pneu sa pretáčalo tichúčko, žiaden zvuk.

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #19 kedy: 14.01.2024 - 22:07:27 »
Aha, v takom prípade je to iná káva.

Mal som debatu s jedným poisťovákom, kde poisťovňa pri použití zimných pneu v lete pod 3mm nechcela uznať preplatenie škody...

je to zaujimavá téma, celkom tuna nepatrí, ale ja som mal raz debatu s poisťovákom, kamarát, ohľadne iného rozmeru pneu. ako je v TP v prípade PU. V podstate, povedal, že to by musela poisťovna dokázať, že iný rozmer mala priamý vplyv na DN. Myslím si, že to by bolo veľmi ťažké dokazovanie. To isté platí aj 3mm, na zimnej v lete. Ono poisťováci sú platení od toho koľko ušetria na poistnom, takže skúšajú všetko možné.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.724
Re:celorocne pneumatiky
« Odpoveď #20 kedy: 15.01.2024 - 11:58:43 »
Presne tak, preto je dobré im nedávať dôvody. :)
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009