Autor Téma: preregistracia auta z Rakuska na Slovensko  (Prečítané 2470 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Milosko28

  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 155
preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« kedy: 05.10.2022 - 00:27:14 »
Kamaratka zijuca a pracujuca v Rakusku ma registrovane auto v Rakusku vo Viedni,a plati velku poistku mesačne, je to v porovnaní zo SR velmi velka ciastka. Chcela by auto preregistrovat na SR,aby mala slovenske spz (Trnava),a platila mesacne nase mensie poistenie. Auto je v jej vlastníctve.
Ako sa da toto zrealizovat? Je to mozne urobit tak ze si ona napr urobi trvaly pobyt alebo prechodny pobyt na moju adresu a potom je mozna preregistracia na SR?
Alebo aky trik je mozne v tomto urobit,a ake su tam uskalia alebo čo by ste poradili

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« Odpoveď #1 kedy: 05.10.2022 - 06:30:11 »
Kamaratka pokial chce auto v AT vyuzivat by si tymto  ukonom zbytocne skomplikovala zivot a zbytocne by zaplatila kopec penazi aby to potom vratila nazad, pretoze auto musi byt evidovane v AT, v opacnom pripade jej hrozi mastna pokuta. NAvyse, ak by chcela argumentovat, ze auto sa zdrziava na SK a ona ho v AT "nevyuziva", tak by bolo dokazne bremeno na jej strane. Rakusania su si vedomi, ze cudzinci to obcas takto skusaju a su tam vysoke sankcie.

"Ak máte v Rakúsku trvalý alebo vedľajší pobyt a používate na území Rakúska auto, ste podľa rakúskeho Zákona o motorových vozidlách (KFG) povinný prihlásiť toto auto do 1 mesiaca od prvého prekročenia hranice s Rakúskom. Auto by teda malo mať rakúske poznávacie značky, povinná poistka aj dane by sa mali odvádzať v Rakúsku. Zákon jasne stanovuje, že opakované prekročenie hranice je irelevantné, lehota jedného mesiaca na registráciu plynie od prvého historického prekročenia hranice."

Takze radim nadalej akceptovat a dodrziavat zakony platne v krajine kde zije a pracuje, inak si narobi zbytocne kopec problemov. Alebo nech auto preda ak nechce platit.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.718
Re:preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« Odpoveď #2 kedy: 05.10.2022 - 06:48:43 »
Presne ako píše RTG, takto to majú všetci moji známi, ktorí pracujú v AT.
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Offline Milosko28

  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 155
Re:preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« Odpoveď #3 kedy: 05.10.2022 - 08:18:03 »
RTG:

Takze tento ukon keby ze si urobila trvaly,prechodny pobyt na SR a zmenila registraciu vozidla by bol povazovany zo strany rakuskych organov za špekulaciu?
Lebo napr predstavme si napr taku realnu situaciu to,že ona naozaj pojde sem ku mna na SR byvat,ziska tu trvaly pobyt,alebo prechodný,ale napr bude dochádzat za pracou do Rakuska kde tiez obcas bude byvat. Nemoze urobit ani tak tuto zmenu špz? Stale by tobolo brané za spekul.účel?

Lebo ano mas aj pravdu,ked idem cez pohranicne mestecka kde byva vacsina slovakov,nikto tam nema SK špz,ale rakuske. Keby sa to dalo urcite by mnohi mali SK špz


Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.156
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« Odpoveď #4 kedy: 05.10.2022 - 12:57:22 »
Tak kde bude mať trvalý pobyt? Ak v AT, tak ani nech neuvažuje nad takýmito špekuláciami, pretože Rakušáci sa s týmto príliš nebabrú.
Ak na SK, tak nie je problém, ale tým pádom je "cezpoľná" a všetky rakúske výhody apod jej padajú... treba si zvážiť pre a proti.

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:preregistracia auta z Rakuska na Slovensko
« Odpoveď #5 kedy: 05.10.2022 - 13:15:59 »
Lebo napr predstavme si napr taku realnu situaciu to,že ona naozaj pojde sem ku mna na SR byvat,ziska tu trvaly pobyt,alebo prechodný,ale napr bude dochádzat za pracou do Rakuska kde tiez obcas bude byvat.

Ja by som kladol doraz na to "obcas". Pokial bude mat trvaly pobyt na SK a bude denne dochadzat do prace a co ja viem, par krat v roku prespi v AT, tak kludne to tak spravit moze. Ak to "obcas" znamena, ze to bude pravidelne kazdy tyzden, tak by som sa nespoliehal ani na ten trvaly pobyt na SK. A kedze primarny dovod je len vybabrat s vyskou poistky, tak budem tipovat skor druhy pripad a som si takmer isty, ze potom na to skaredo doplati.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html