Autor Téma: Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?  (Prečítané 1849 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Martin47

  • ID: 152
  • Riadny člen
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 258
Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?
« kedy: 10.07.2022 - 10:19:43 »
Ako často je podľa vás optimálne umývať auto, v akej frekvencii? Priznám sa, že hoci som na svoje auto pedant, na tomto šetrím. Mám striebornú farbu a až tak na ňom nie je vidieť nečistoty, ja chodím najmenej 80 percent jázd po diaľnici, preto keď ho dnes umyjem, po jednej jazde je už zacápané hmyzom. Povedal som si, že viem investovať inde tie peniaze, preto ho možno iba raz za dva mesiace dám umyť do autoumyvárne.Nevadí to laku? Ide o to, či sa mi vrátia tie investované peniaze do umytia, lebo pokial ide len o to, že je krajšie čisté, tak tu si veľmi nepomôžem, za chvíľu je v takom stave ako pred umytím. Ale už keď sa umýva a čistí, tak poriadne, zvykol som si ho aj sám voskovať, pritom som dával najdrahší program s horúcim voskom a zapracovaním kefami.

V zime je to iná vec, tento príspevok sa týka skôr mesiacov mimo zimnej sezóny, som si vedomý neblahých účinkov soli na podvozkové časti a karosériu. To dávam umývať častejšie.
« Posledná zmena: 10.07.2022 - 10:21:51 od Martin47 »

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?
« Odpoveď #1 kedy: 11.07.2022 - 08:40:22 »
Auto umývam, keď:

- mám na to čas,
- sa na neho už nemôžem pozerať.

Priemerne je to cca každé 3-4 týždne a to mi Hirošima väčšinu času stojí doma (zapráši sa).

Každopádne, všetky autá som vždy umýval ručne, žiadna wapka. Hadica s čistou vodou, kýbel so šampónom, prípravok na čistenie diskov, kefka na "narušenie" povrchu diskov, rukavica na vydrhnutie celého auta šampónom, silikónová stierka na stiahnutie vody a nekonečne veľa handričiek z mikrovlákna na vysušenie zostatkovej vody. Tomuto celému predchádza na jar ručné nanesenie vosku, ktorý vydrží celú sezónu a špina sa na laku tak nedrží.

Dlhé roky používam autokozmetiku od fy AutoGlym, radosť s tým robiť. Na disky sa mi najviac osvedčila buď Magma (AutoGlym) alebo prípravok od TurtleWax. Priebežné umývanie mi trvá do hodiny, ak voskujem, tak 2 hodiny navyše.
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?
« Odpoveď #2 kedy: 11.07.2022 - 14:44:34 »
inovoval som od kýbla so šampónom na 3l tlakový postrekovač.
najprv s "jarou" kolesá,
prepláchnem a naplním roztok čampónu + mäkký zmetáčil,
oplach ---

Offline samuel308

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 333
Re:Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?
« Odpoveď #3 kedy: 13.07.2022 - 07:17:51 »
Auto umývam každú sobotu. Vapka doma a aktívna pena auto raz za cas prípravok ma poletavu hrdzu. Este pred tym ako na auta dam penu si disky umyjem disky rust remover na muchy mam green star da sa riediť ale odporúčam neriešiť ide to lepsie potom ked mam vsetko umyté dam protector wax riedi sa.potom to splachnem vodou a vysuším

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.161
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:Ako často umývate svoje auto? Šetrí to lak?
« Odpoveď #4 kedy: 13.07.2022 - 11:13:59 »
Kedysi dávno som mal tú chorobu... auto umývané len ručne, kvalitná kozmetika, predumytie, šampón, detailer, vysušiť, vosk, doleštiť... a toto každý týždeň či dva.
Používal som (a vlastne ešte stále občas používam zostatky) chémiu od Chemical Guys. Šampón Mr.Pink (perfektná pena aj lubrikácia), detailer P40, vosk buď BlackPearl alebo niečo od Autoglymu a nejaké tie handričky s kvalitného mikrovlákna.

Už som z toho vyrástol. Aj tak vždy po umytí pršalo a ak nie, osra... ehm, oexkrementovali to vtáky.
Čas ma naučil, čo je podstatnejšie a tak auto dostane len raz týždenne wapku s chémiou aká je.  :cash

Ale ako zábavka je to fajn koníček. Hodnotu to síce nikdy zvyšovať nebude (to by musel mať Peugeot kvalitnejšie laky a vyššiu hodnotu auta) ale keď ťa to baví, nie je o čom.  :beer