Autor Téma: Zápis väčších kolies do TP  (Prečítané 6633 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Tomasjedno

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 19
Zápis väčších kolies do TP
« kedy: 05.03.2021 - 19:00:34 »
Zdravíčko páni, potrebujem zapísať väčšie kolesá do veľkého TP. Avšak inporter to nedovoľuje kvôli emisiam. Mam kúpené borbet 17-ky mam od nich aj certifikát TUV aj doklad o montáži. Modlim sa aby mi to zapísali.. Ma s týmto niekto skúsenosti???

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #1 kedy: 05.03.2021 - 19:20:29 »
presne takúto dilému riešim 7 rokov, a zatial sa mi ju nepodarilo vyriešiť. Jazdím bez zapísania a pri stk dávam 16". Ináč na túto tému je tu dosať popísaného.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #2 kedy: 05.03.2021 - 19:53:28 »
Z vysokou pravdepodobnostou sa ti to nepodari. Nevieme sice aky rocnik, ale je to cca obdobie kedy sa dost riesili zmeny ohladom nielen emisii ale aj homologizacii a tudiz tvoje auto nebude mat scvhalene ine velkosti ako tie, ktore tam zapisane mas. Aj ked auto z inej konfiguracie z rovnakeho casoveho obdobia bude mat napriklad vsetky.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #3 kedy: 05.03.2021 - 20:21:03 »
Aj by som niečo..... ááááá, radšej nič... Ako povedal pacho, je tu toho na mraky popísaného...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Tomasjedno

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 19
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #4 kedy: 05.03.2021 - 22:01:23 »
No je to 308 sw. Ročník 2020..

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #5 kedy: 05.03.2021 - 22:28:45 »
Tak mas to vyriesene. Nezapises.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #6 kedy: 06.03.2021 - 07:19:33 »
Chlapi, je úplne jedno, aký je to ročník. Každé jedno auto má svoj rodný list = homologizáciu. Je to súbor parametrov, ktoré boli platné v čase, keď auto schádzalo z výrobnej linky. Tieto parametre sú nemenné a vďaka homologizácií vie napríklad dnešné 15-ročné auto prejsť cez EK, hoci je platná úplne iná emisná norma ako vtedy. Dôvod je jednoduchý - na EK sa pozerá, či auto spĺňa normy platné v čase, keď bolo auto nové.

Práve z tohto dôvodu je homologizácia nemenná a tie parametre, ktoré sú v nej zapísané, platia už navždy. No a to sa už dostávame aj k rozmerom kolies. Predstavte si, že ako značka vyrábajúca autá musíte dbať na každý jeden gram CO2/NOx, lebo emisné pokuty sú brutálne. Homologujete teda najužšie možné pneumatiky, ktoré sú pre auto dostupné. Ak si vyberiete ako doplnkovú výbavu väčšie kolesá, ktoré budú širšie, v ich cene je schovaná aj emisná pokuta. V prípade väčších kolies bude aj iná homologizácia a iný zápis v techničáku. Ono sa naozaj pozerá na každý ušetrený gram emisii a každé deci spotreby.

Ak si teda už prostredníctvom niektorej predajne oslovil importéra a odpoveď ťa nepotešila, tak je mi ľúto, ale oficiálnou cestou to zapísať nepôjde. To, že na auto pôjdu v budúcnosti väčšie kolesá, malo byť konzultované s predajcom pri konfigurácii nového auta. Vtedy by sa muselo objednať na 17" kolesách a v TP by boli povolené rozmery od 16" po 18". Ak si auto kúpil na 16" diskoch, v TP by mali byť len tie. Je to preto, že 17" a 18" sú rovnako široké a širšie ako 16" a v TP by bola priemerná spotreba a emisie uvedené pre ten širší rozmer, aj keby si tam neskôr obul 16". Opačne (z menších do väčších) to však nejde...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline robozv

  • ID: 034
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.194
  • čiara nie je múr, kto brzdí je druhý
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #7 kedy: 06.03.2021 - 08:03:07 »
Pripojim sa aj ja  :angel
Citam a snazim sa citat s porozumenim ale stale nerozumiem :D :D :D
Minuly rok som kupoval nove elektrony z centrumkolies.sk priznam sa nesedia mi podla technicaku ma byt sirka 7,5 mam 8 a ET ma byt 47 mam 45. K elektronom mam komplet dokumentaciu od vyrobcu ALU ktoru mam pouzit k zapisaniu do TP na dopravnom inspektorate na konkretne moje auto s mojim VINom. Zatial som to neriesil koli korone a asi ani bebudem. Na stranke maju napisany komplet postup ako to zapisat do TP . Vobec sa tam nic neriesi s poredajcom aut to mi akoze nezapisu do TP?
Este napr. nerozumiem ze v TP mam iba jeden rozmer? (Milos ano viem vysvetlil si to mnohokrat a chapem preco) a kolega kupoval tiez pred rokom VW golf sportsvan 1,5 benzin a on ma v TP od 15 do 18???????
Funy situation - origo ALU 7,5 dam do kufra postojacky napresno a moje neorigo 8,0 sa tam uz nezmestia asi tam je pes zakopany s velkostami kolies :cool
Nemusite reagovat lebo sa iba rozculite iba som chcel aj ja zareagovat na toto vlakno.

https://www.centrumkolies.sk/rady/o-kolesach/zapis-kolies-do-technickeho-preukazu
Peugeot 3008 Allure 6/2019 1,2 PureTech 96/130 Hnedá Cuprite
Peugeot 308 SW ACTIVE 6/2011 1,6 VTi 88/120 Terre d´ombre
Peugeot 307 HB 6/2006 1,4 65/90 Gris cendré
TREK superfly 9.8 r.2015

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #8 kedy: 06.03.2021 - 08:27:50 »
Robo, ak VW homologoval Golfa so všetkými rozmermi, tak o emisnú pokutu zdvihli cenu aj tým, ktorí si kúpia auto so základnými kolesami. VW má skrátka inú cenovú politiku.

Ohľadom diskov, ktoré sú širšie ako pôvodné... Výrobca ich neschválil, takže pri prípadnej reklamácii nápravy alebo niečoho, čo môže byť spojené s kolesami, je takmer isté, že nepochodíš. Odkážu ťa na predajcu tvojich kolies, ktorý ti povolil na tom jazdiť...

A že máš iba jeden rozmer? Lebo máš v aute GripControl a ten je homologovaný iba s jedným rozmerom kolies...
« Posledná zmena: 06.03.2021 - 09:00:02 od Modzillo »
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #9 kedy: 06.03.2021 - 09:38:04 »
Pripojim sa aj ja  :angel
Citam a snazim sa citat s porozumenim ale stale nerozumiem :D :D :D
Minuly rok som kupoval nove elektrony z centrumkolies.sk priznam sa nesedia mi podla technicaku ma byt sirka 7,5 mam 8 a ET ma byt 47 mam 45. K elektronom mam komplet dokumentaciu od vyrobcu ALU ktoru mam pouzit k zapisaniu do TP na dopravnom inspektorate na konkretne moje auto s mojim VINom. Zatial som to neriesil koli korone a asi ani bebudem. Na stranke maju napisany komplet postup ako to zapisat do TP . Vobec sa tam nic neriesi s poredajcom aut to mi akoze nezapisu do TP?
Este napr. nerozumiem ze v TP mam iba jeden rozmer? (Milos ano viem vysvetlil si to mnohokrat a chapem preco) a kolega kupoval tiez pred rokom VW golf sportsvan 1,5 benzin a on ma v TP od 15 do 18???????
Funy situation - origo ALU 7,5 dam do kufra postojacky napresno a moje neorigo 8,0 sa tam uz nezmestia asi tam je pes zakopany s velkostami kolies :cool
Nemusite reagovat lebo sa iba rozculite iba som chcel aj ja zareagovat na toto vlakno.


Tie postupy ako zapisat do TP su platne pre auta kedy sa to tak dalo spravit povedzme aj dodatocne - teda hlavne pre starsie a aj dnes to ide. Dnes pre sucasne auta aj podla modzillovych info sa to neda lebo nedostanes od importera potvrdenie, ze mozes. Dolezity je rozmer pneu, ten sediet musi, ci mas sirku disku 7,5 alebo 8 a ET +/- si nikto vsimat nebude a ani pri normalnej kontrole sa to zistit neda. Pri STK by som siel ale s originalmi a modzillo ti to zhrnul pre pripadne reklamacie lebo to ine je uplne koser.

Na 5008 mam tiez v TP len 18ky. Na 308SW kedze boli na original 17kach z vyroby som mal zapisany rozmer tusim od 15 - 18 s tym, ze pri 15kach bola poznamka, ze neplati pre vozidla s el.parkovackou? alebo nieco take. Naproti tomu vidis, ze pacho ma rovnake auto a ma len jeden rozmer.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #10 kedy: 06.03.2021 - 09:58:00 »
Len doplním, že Pacho kupoval auto na 16", preto nemá v TP uvedené väčšie (cháp širšie) rozmery...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Tomasjedno

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 19
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #11 kedy: 06.03.2021 - 10:57:27 »
Predajca v Begam, milí pán, mi stále tlkol do hlavy že všetko je to kvôli emisiam. Inporter mi to neschválil. Takže tie fungl nové elektróny mám doma našťastie bez gúm. Skúsim zavolať do predajne kde som ich kupoval, majú potrebný rozmer (menší) a vymeniť ich.. Diky moc chalani!

Offline sir.Oliver

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 696
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #12 kedy: 06.03.2021 - 11:43:26 »
  ak je " problém " tých pol palca šírky a dva mm vyosenia , vôbec by som sa tým nebabral . na 301-ke mám v TP zapísané 195/55 R16 a na aute 205/55 R 16 a nikto nerobí problém . dokonca si to nikto ani nepozeral . a to ma zastavovali / kontrolovali ako na SK , tak aj v zahraničí .... a proste všetko v pohode . nahoď si tie disky a jazdi . nikto nebude robiť problémy ... sú to maličkosti
« Posledná zmena: 06.03.2021 - 12:58:02 od sir.Oliver »

Offline Tomasjedno

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 19
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #13 kedy: 06.03.2021 - 12:27:17 »
Šírka nie.. Veľkosť! Zo 16 palcov na 17... A ak ich nemáš vo veľkom TP a spravíš buracku, platíš všetko ty aj keď si není na vine!

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Zápis väčších kolies do TP
« Odpoveď #14 kedy: 06.03.2021 - 16:08:59 »
Predajca v Begam, milí pán, mi stále tlkol do hlavy že všetko je to kvôli emisiam. Inporter mi to neschválil. Takže tie fungl nové elektróny mám doma našťastie bez gúm. Skúsim zavolať do predajne kde som ich kupoval, majú potrebný rozmer (menší) a vymeniť ich.. Diky moc chalani!

Ak máš tie disky ešte neobuté, čiže bez gúm ako píšeš tak nie je problém a predajca ich bez komplikácií vymení. Mám osobnú skúsenosť práve zo spomínaným predajcom centrumkolies.sk (v Nitre).
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.