Autor Téma: nastaviteľné podvozky - tzv. odtrhnutie kolies od cesty  (Prečítané 5102 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Martin47

  • ID: 152
  • Riadny člen
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 258
Kedysi som sa od osoby venujúcej sa športovým úpravám dopočul o tzv. odtrhnutí kolies od cesty. Vysvetľoval mi problematiku tzv. štelovakov , kedy v istých prípadoch má jazdec pocit, že auto je stabilné v zákrutách na ceste, ale v skutočnosti je na limite. Potom môže dôjsť k tzv. odtrhnutiu kolies od vozovky, kde vozidlo odrazu dostane silný šmyk a tragédia je na svete. Potom som hľadal na internete a našiel som k tomu článok k podvozkom a presne tento problém tam bol spomenutý. Jazdec má dojem, že je jeho auto neuveriteľné stabilné, ale skutočnosť je podstatné iná. Neviem sa však k tomu článku dohľadať. Vie mi niekto povedať o tomto viac? Pripadne kde sa docitam o tejto veci?

Offline Falco

  • Administrátor
  • Holobriadok
  • ********
  • Príspevkov: 60
Re:nastaviteľné podvozky - tzv. odtrhnutie kolies od cesty
« Odpoveď #1 kedy: 03.10.2019 - 11:11:00 »
Zaujimava tema. Ked na tym tak premyslam, vpodstate problemom najskor bude to, ze ked je auto povedzme na rovnej ceste, tak samozrejme je nizko a stabilne. Detto v idealnej zakrute. Avsak moze nastat problem ak sa v zakrute bud nakloni tak, ze vnutorne kolesa stratia pritlak ci na zaklade nejake nerovnosti nestihne koleso navrat na vozovku v case kedy to treba. V tomto maju napriklad "SUV" ci offroady to radsej nazvem vyhodu, ze koleso ma velku drahu, po ktorej moze chodit a ked aj auto prechadza silnym terenom, koleso sa ma moznost viac vysunut k vozovke a stale drzat auto. Kdezto pri znizeni podozvku defakto skratis chod kolesa, skratia sa pruziny, teda sa obmedzi jeho vysun. To je asi jedine co mi v tomto smere napadne.

Este tam moze byt taka laicka chyba, ze niekto sice vymeni pruziny a tlmice, ale nevenuje pozornost zmene charakteru stabilizatora.
--
Mercedes-Benz GLK - 2013 - 220cdi 125kw/400Nm AT - 4matic - lowered

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 389