Autor Téma: LPG do PGT 1007  (Prečítané 15500 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #15 kedy: 21.03.2019 - 08:23:45 »
este nemame auto prepisane, ale asi by bolo najrozumnejsie dat urobit LPG a vsetko naraz dat zapisat a prepisat?

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #16 kedy: 21.03.2019 - 09:35:32 »
o zmenu zapisu LPG musi ziadat majitel, cely proces chvilu trva.
takze kludne auto na seba prepisat a potom to riesit.
povodny majitel s tym uz zrejme nic nechce mat a auto uz zrejme na Vas odhlasil.
museli by ste to riesit na uradoch v mieste bydliska majitela auta.

takze nem dobry napad :)

Poplatok je minimálny, podla mňa len za vystavenie nového TP.
urcite nie...  ;)
co sa poplatkov tyka, velmi zalezi aky system date namontovat, ak je system:

---------------------------------------------------------------------------------------------------
hromadne schvaleny vyrobcom vozidla,
poplatok je 12€ na okresny urad, + poplatok montaznej dielne za vystavenie dokladov co sa v priemere pohybuhje od 30-50€ (zalezi od dielne)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
retrofitny system, cize schvaleny v EU vyrobcom splynovaca
tam je poplatok na schvalenie prestavby 50€ + 12€ okresny urad + poplatok montaznej dielne 30-50€
---------------------------------------------------------------------------------------------------
individualny system - to je taky ktory si date podla vasej predstavy na zaklade kvalit
poplatok za povolenie prestavby – 20 Eur (okresny urad)
poplatok za skusobnu v ZA – 120 Eur
poplatok za schvalenie - 50 Eur + 12€ (okresny urad) + poplatok montazne dielne 30-50€
---------------------------------------------------------------------------------------------------

zalezi to vzdy na tom aky system je na vozidlo schvaleny. hormadny system urcite nieje,
takze prva moznost odpada, ako najrealnejsiu vidim moznost retrofitneho systemu,
tam sa zial nuka lpg vyrobcu ktory ja osobne nepreferujem, takze jednoznacne treba volit kvalitny system.
za mna urcite volit znacku STAG. Viac info poskytne montazna dielna ;)
« Posledná zmena: 21.03.2019 - 09:46:30 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline mamomi

  • ID: 146
  • Registrovaný užívateľ
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 267
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #17 kedy: 21.03.2019 - 10:03:04 »
Tak to sú dosť užitočné info, tiež ma to čaká. Mám ale taký problém, že v aute je LPG ale v TP ne /Prins/. Rád by som to ale tento rok zlegalizoval.
ď
Peugeot 205 3 dvere TCT, Peugeot 205 1,1 5 dvere #Goorila, Pug 305 daily a expedičák #Zuri, BMW E34 downsizingovy classic onroad slider #Muchoška, BMW E34 530i trackday slider, BMW E46 tour, Citroën XM Y4 TCT AT #Ksmko, Peugeot 205 GT #Chrchliak

Đđ Alfa Romeo 166, Škoda Felicia Pick Up, Fiat Barchetta, Mitsu Pajero V6 1,5x...

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #18 kedy: 21.03.2019 - 10:06:25 »
uz namontovany LPG ti nikto nezlegalizuje, takze urccite ta caka vymena systemu  :bandit
ak by bolo v TP pri dovoze uvedene ze auto ma LPG tak je to ok a takto uz v minulosti zapisany LPG
v inej krajine sa prenesie zapis do SK TP.
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #19 kedy: 21.03.2019 - 12:11:57 »
bola by to retofitna prestavba na na BRC system...

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #20 kedy: 21.03.2019 - 18:38:44 »
na BRC pozor, je to sice dobry system, ale velmi drahy servis v pripade vymeny suciastok v buducnosti...
za mna ak sa da tak jednoznacne zn. STAG
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #21 kedy: 22.03.2019 - 08:45:25 »
och, ked ja uz neviem, kamos mi pisal, ze on by do toho nesiel, co kamosi mali tak boli s tym len problemy.... :/

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.156
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #22 kedy: 22.03.2019 - 08:49:56 »
Povedz mi koľko najazdíš ročne a ja ti poviem prečo sa ti to neoplatí...  ;)

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #23 kedy: 22.03.2019 - 08:51:45 »
12 000km, približne

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.156
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #24 kedy: 22.03.2019 - 09:25:22 »
Spotreba podľa tankovania [l/100km]   6,5     8,5
Cena za liter paliva                             1,2€     0,5€
Cena za 100km                                  7,8€     4,25€
Cena za 1km                                      0,78€  0,43€
Cena za 12 000km                             936€     516€

Montáž LPG                                     1000€

Úspora za rok pri jazde na LPG           420€
STK                                                  -20€
Prihlásenie                                        -62€
Ostatné náklady (servis, sviečky atp.)-100€
Spolu:                                              238€


Ročne teda vychádza úspora cca. 240€. Čiže návratnosť je niekde po cca 3 rokoch v ideálnom prípade.
Nehovorím, že pohŕdam danou úsporou, ale keď si zoberiem, za akú je to cenu, tak to pri takom nájazde proste nemá zmysel. Ak by si auto využívala na podnikanie, spravila 60000+km ročne tak áno.

A to nerátam nepredvídané poruchy LPG systému a komplikácie s tým, keď bude treba auto nechať v servise dlhšie ako 1deň.

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #25 kedy: 22.03.2019 - 09:27:11 »
nie, nie, tolko nenajazdime, mozno este takych 15 000km, ale viac si nemyslim.... behame len tu po okolici, a obcas manzel ma nejaku zakazku mimo mesta....

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #26 kedy: 22.03.2019 - 22:55:44 »
mno, ten vypocet je cinic trocha zavadzajuci, kde prosimta tankujes benzin za 1,2 € ???
Ja som dnes tankoval na shellke naftu za 1,25, benzin stal 1,409 nechce sa mi verit ze benzin stoji menej ako nafta :)
ak teda netankujeme vo dvore niekde v JRD alebo no name cerpacky :)
ok podme dalej, rozdiel v spotrebe je cca 10-15% medzi benzinom a lpg, urcite nie az tak kolko si
uviedol, to by bolo 30%.
poplatky a zapis do TP treba ratat do vydavku na montaz, nie do rocnych vydavkov,
ved predsa kazdy rok snad nikto nemeni sviecky, ostatny servis je bezny bez rozdielu ci sa
jazdi na lpg alebo benzin.
ostatne naklady niesu kvoli prerabke na lpg auta nutne, ani sviecky, ani filtre nic, ako auto prislo, tak s lpg odide,
s rovnakym olejom, rovnakymi filtrami a kludne aj svieckami. keby bolo treba sviecky menit tak cca 20€ maximalne.
do ceny lpg staci zaratat naklady na prerabku + prihlasenie a to je vsetko.
po dalsie, P1007 v meste zerie 8 litrov a nie 6,5, ale ok, dajme tomu :)

kazdoppadne pri rocnom najazde cca 15.000 km je navratnost za cca 1,5 az 2 roky.
malo kto si usetreny rozdiel odklada, tak trazko realne zisti kedy sa uz peniazky vracaju nazad.

dovolilm si urobit upraveny a realnejsi vypocet:
(opravena cena benzinu + spotreba asi realnejsia ako 6,5, to sa da fakt robit iba na okreskach)

Spotreba podľa tankovania [l/100km]   7,5     8,5
Cena za liter paliva                             1,4€     0,5€
Cena za 100km                                  10,5€     4,25€
Cena za 1km                                      0,105€  0,43€
Cena za 12 000km                             1260€     516€

montaz lpg + poplatky 1082 €

Úspora za rok pri jazde na LPG           744€

po roku a odjazdeni 12.000 km mi ostava este splatit 338€ coi sa da v priebehu dalsieho polroka a prejdeni cca 6000km hravo zvladnut :)

tymto prispevkom sa nesnazim nahovarat niekoho na montaz lpg, ja sa iba snazim obhajovat navratnost a usporu jazdy na lpg.
ci si zizi da alebo neda lpg mi je srdecne jedno, urcite vsak plati co sa prvotnej investicie tyka a vzdy to tvrdim, ze ak by som sa rozhodoval medzi dvoma autami a jedno je s lpg a druhe nie, tak si kupim to s lpg, lebo tieto zalezitosti uz mam z krku, a pri takejto kupe auta je cena navysena o 2-3 stovky co je
sakra vyhodnejsie ako kupit bez lpg a potom si to davat dodatocne montovat. iba toko :)
peace :)

p.s.: co sa nepredvidanych poruch tyka za dva a pol roka prevadzky na lpg na oboch autach co mame momentalne doma sme nemali ani jednu nepredvidatelnu poruchu suvisiacu s tymto systemom. jazdim 20 rokov s malymi prestavkami na lpg. nikdy som toto riesit nemusel. vies si predstavit kolko penazi som uz usetril ja?
ale ako vidis zizi ma nepredvidatelnu poruchu teraz ze nemoze nastartovat. a to nema ani lpg.
ak je porucha tak je, su to veci co sa mozu pokazit. len ma mrzi ze lpg takto vykreslujes a najma ho vykresluje clovek co s lpg ani nejazdi a ani nejazdil a ak hej
tak to bolo velmi davno, odvtedy tu mame 32bitove procesory v lpg riadiacich jednotkach sekvecne vstrekovanie plynnej alebo dokonca kvapalnej fazy lpg, alebo dokonca aj pre tfsi motory s dasvkovanim rovno do valca. tomu sa hovori slusna liga. casy medzikusu na karburatore s 22mm hadicou su uz davno fuc :).
« Posledná zmena: 22.03.2019 - 23:09:37 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline Zizi

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 64
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #27 kedy: 23.03.2019 - 08:49:09 »
tak, je pravda, ze aj ja som pocula, ze ludia, co to mali, mali s tym len problemy.... a ked sme kupovali tuto moju 1007, tak bola navyber este jedna, ta mala aj LPG, ale kedze sa do toho nerozumieme, a nemal kto s nami k autu ist, tak sme ho nebrali, pretoze nevieme posudit, ci lpg je napontovane kvalitne a nie suflikarsky (lebo bohuzial aj take firmy su), navyse to auto bolo silnejsie ako moje, bola to 1,6, ale mala nabehane viac ako 2x to, co ta, ktoru mam, bola o dva roky novsia a napriek tomu o 250€ lacnejsia, nepozdavalo sa nam akosi... tak sme zvolili tu 1007 co mam, je to sice len 1.4 ale v kombinacii s prevodovou 2tronic vraj najlepsiavolba, co uz mne treba viac? a to startovanie, vcera bez jedineho problemu, obcas sa stane, ze nenaskoci, ale aky ma problem? este sme to nedali posudit, podla takych odhadov by to mohli byt tri moznosti: baterka (uz nam vcera zablikala pri vlozeni kluca do zapalovaca, alebo starter, alebo tu som sa dozvedela, ze nejake cidlo na merianie teploty motora-lebo nastartuje, ked kus postoji....)
co sa tyka toho, co je ekonomickejsie: urcite moznost kupit auto uz aj s LPG, AK si si isty, ze je to tam dobre urobene, v opacnom pripade je spolahlivejsie, ak mam dobre odporucania na firmu, ktora mi to urobi, je to drahsie lebo tisic eur je dost, ale viem, co som si tam dala.... cize je to take diskutabilne... mna ten plyn laka, len nechcem poruchy, a drahy servis :/

Offline FeriCh

  • ID: 116
  • Riadny člen
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 57
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #28 kedy: 23.03.2019 - 21:07:20 »
Možno ma tu niekto slovne "ukameňuje", ale pridám postreh. Po istej skúsenosti LPG iba ak bolo montované priamo pri výrobe auta. Moja skúsenosť sa netýka PEUGEOT-u ale Škody a to konkrétne ROOMSTER 1,2 HTP. Auto najazdilo ročne nejakých 60 až 70 tis. km.  zhruba pri 150 tis. počas jazdy stratilo výkon až motor zhasol. po naštartovaní opäť strata výkonu a pod. Vypol som plyn a auto šlo "normálne". Servis LPG nezistil žiadnu závadu, ta tak auto pendlovalo medzi lpg a normálnym servisom. Nakoniec zistili príčinu: podpálené ventily a jeden napoly rozsypaný, Dôvod: LPG má výššiu teplotu horenia ako LPG a ventily to nevydržali. V autorizáku navrhnutá oprava: výmena motora. Našli sme servis kde zrepasovali hlavu válcov, ale trvalo to zhruba mesiaca cela sranda stála asi 1000,- € samozrejme už dali komponenty ktoré to vydržia. Tak len toľko.
Peugeot 2008 Allure 1,6 e-Hdi 68 kW, 2016
Peugeot 406 1,8 16v 81 kW 1996 predané

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:LPG do PGT 1007
« Odpoveď #29 kedy: 24.03.2019 - 20:36:15 »
podpalene ventily su vysledkom chybne nastaveneho davkovania, cize chudobnej zmesy. to je cele.
nikto to seriozne nenastavil/neskontroloval, z dlhodobeho hladiska sa stalo co sa stalo, zial,
potom to vrha zle svetlo na lpg ako take :(
k tomu ze auto slo na benzin po vypnuti lpg normalne... ziadne auto s podpalenymi ventilmi nejde normalne...

« Posledná zmena: 24.03.2019 - 21:15:20 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.