Autor Téma: Ako to funguje - leasing/úver  (Prečítané 6373 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Ako to funguje - leasing/úver
« kedy: 01.02.2019 - 09:05:01 »
Keďže som alergický na slovo "neochota", rozhodol som sa, že ak sa nejaká téma zvrtne, založím nové vlákno, kde vysvetlím off-topic... Prípadne založte svoju tému a ja sa k nej vyjadrím. Informácie môžu byť pre niekoho neprijateľné, ale rozhodne sa budem snažiť vysvetliť polopatisticky, ako niektoré "neochotné" sféry fungujú.

Takže začnem reakciou na Pacha a jeho problém s neochotným predajcom, ktorý nevie postúpiť aktuálny leasing na iné auto. Začnem ale najskôr v skratke rozdielmi v jednotlivých finančných produktoch:

leasing - forma splátkového predaja, kde kupujúci uhradí dohodnutú (schválenú) akontáciu a v mesačných splátkach spláca istinu spolu s úrokom. Produkt je určený pre súkromné osoby a živnostníkov, ktorí nie sú plátcami DPH. V prípade, že si živnostník/firma ako plátca DPH vyberie leasing, žiada o DPH každý mesiac po uhradení splátky. Kým auto nie je splatené, majiteľom vozidla je leasingová spoločnosť. Užívateľ je v TP uvedený ako držiteľ vozidla.

úver - forma splátkového predaja, kde kupujúci uhradí dohodnutú (schválenú) akontáciu a v mesačných splátkach spláca istinu spolu s úrokom (zatiaľ žiadny rozdiel s leasingom). Produkt je určený pre živnostníkov a firmy, ktoré sú plátcami DPH, pretože o celú DPH môžu požiadať okamžite po kúpe. Užívateľ je účtovne majiteľom vozidla, avšak administratívne nie. Pri podpise úverovej zmluvy zákazník podpisuje tzv. zmluvu o zabezpečení vlastníckeho práva a na základe tejto zmluvy dopravný inšpektorát zapíše do TP ako majiteľa leasingovú spoločnosť. Leasingová spoločnosť sa takto chráni pred neplatičmi a špekulantmi, ktorí by nemali auto dosplácané a chceli by ho predať. Políciu nezaujímajú podlžnosti medzi klientom a leasingovou spoločnosťou, narábať s techničákom vie iba majiteľ. Užívateľ je v TP uvedený ako držiteľ.

operatívny leasing - v USA rozšírený spôsob financovania. V Európe čoraz viac rozšírený spôsob nákupu vozidiel, ale v 95% ide o firmy. Operatívny leasing pre súkromné osoby je v plienkach a brzdí ho najmä legislatíva a relatívne malý trh pre jazdené vozidlá (prednosť majú samozrejme akcie na nové vozidlá a tomu sa prispôsobuje všetko). Pri operatívnom leasingu si zákazník dopredu určí obdobie a počet najazdených km, pri ktorých bude chcieť auto meniť. Leasingovka na základe týchto informácií spočíta svoje náklady a určí záujemcovi výšku mesačnej splátky. Neplatí sa žiadna akontácia, auto je celý čas v majetku leasingovej spoločnosti, ktorá ho po vrátení odpredáva ako jazdenku. Niektoré leasingové spoločnosti dávajú nájomcom predkupné právo na kúpu toho auta, ale nie je to pravidlo. Tým, že vstupná investícia nájomcu je 0 EUR, schvaľovanie týchto obchodov je výrazne komplikovanejšie ako pri bežnom leasingu alebo úvere.

bankový úver - málo používaný spôsob financovania. Ide o klasické požičanie peňazí z banky. Výhodou je relatívne rýchly schvaľovací proces, nevýhodou nutnosť dosplácať istinu aj pri totálnej škode (havária, krádež). Od kúpy je majiteľom aj držiteľom kupujúci.

No a poďme teda k podstate "neochoty" predajcu, ktorý nechce predať Pachovi nové auto. On by aj chcel, ale Pacho nechce vlastniť aj 308 aj nové auto. Lenže predajca nemôže vykúpiť auto, ktoré je zaťažené leasingom/úverom. Načo by mu bolo také auto, keď nie je dosplácané? Zmluva o úvere je uzavretá medzi zákazníkom a leasingovou spoločnosťou, predajca v tomto vzťahu nijak nefiguruje. Takáto zmluva je vážny právny dokument a pojednáva výlučne o konkrétnom vozidle (VIN), na ktoré bola uzavretá. Ako som vyššie vysvetlil, narábať s techničákom môže len majiteľ a v tomto prípade leasingová spoločnosť nevydá splnomocnenie k prepisu, keďže istina za auto nie je dosplácaná. Bohužiaľ, takto je nastavená legislatíva a o neochote predajcu nemôže byť ani reč (iné je, ak je neochotný celkovo, ale pri aute zaťaženom leasingom o neochotu určite nejde). Jediné, čo môže predajca pre zákazníka v takomto momente urobiť, je poskytnúť mu telefónne číslo alebo e-mail na leasingovku, ktorú musí zákazník sám požiadať o kalkuláciu zostatkových nákladov ku konkrétnemu dátumu, ktoré treba uhradiť, aby vzťah medzi zákazníkom a leasingovou spoločnosťou zanikol a auto sa stalo výhradným majetkom užívateľa. Ak je vozidlo "očistené" od leasingu, môže ho predajca odkúpiť a jeho UŽ majiteľ si môže vybrať nové auto.

Rád vysvetlím akékoľvek postupy, kľudne sa pýtajte...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.727
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #1 kedy: 01.02.2019 - 09:35:34 »
Pekne si to spísal a je to proste dôvod, prečo by som si nekupoval auto na úver. Resp. úver zobrať v banke a auto platiť vždy za hotové. Tak je hneď moje a môžem si s ním robiť čo len chcem (čo som samozrejme aj spravil) :)
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #2 kedy: 01.02.2019 - 15:19:31 »
Modzilo ďakujem za vysvetlenie, a v podstate s tým súhlasím.  207, keď som menil za 308, som tiež nemal splatené staré auto, ale všetky náležitosti som si riešil vrámci mojích možnosti, fakticky som 207-čku ja dosplácal sám. Predpokladal som, kedže mám značkový lizing/úver, od PSA finance, tak by nemal byť problém aby sa predajca s PSA f, dohodla, veď koniec koncov uver som podpisoval s predajcom, ktorý zastupoval PSA f. Viem, že nerád počúvaš slovo neochota predajcu, ale stále si myslím, že PSA f a Peugeot, by sa mal vedieť medzi sebou dohodnúť, ale bohu žiaľ, na škodu zákazníka, to nedokážu. Asi som trocha naivný.

Ešte by ma zaujímala jedná otázka, len prosím Ťa neber to ako útok na predajcu, alebo na Tvoju osobu. pred vianocami (2017) pri ceste do prahy, som na dialnici rozbil  čelné sklo. Prasklina išla cez zorné pole čiže auto bolo nespôsobile ďalšej prevádzky. Poisťovńa mi dokonca schválial opravu v ČR, ktorú som nevyužil, a vrátil som sa domov. V naivnej viere, kedže auto mám ešte v záruke, a mal by som mať zabezpečenú 24h asistenciu, tak som sa s dôverou obrátil na značkový servis, bohu žiaľ nepochodil som. opravu prisľúbili v podstate až za týždne po sviatkoch. Bol som z toho riadne rozčarovaný dva týždne jazdiť s nespôsobilým autom, ale bo si zaplatiť náhradne vozidlo cca 35€/deň, bez DPH. čo sám uznáš, je dosť záťaž aj na firmu. Tak by ma zaujímalo čo znamená  "pojem 24 h asistencia."  . Je mi jasné, že zrejme táto otázka by mala smerovať skôr na importéra, ale myslím si, že by to zaujímalo viacerých, a keď vieš a odpovieš budem rád.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #3 kedy: 01.02.2019 - 15:38:23 »
Predajca síce podpisuje leasingové papiere za leasingovú spoločnosť, ale tam sa jeho práca končí. Predajca je zamestnancom dealerstva, čiže úplne inej eseročky ako je leasingová spoločnosť, s ktorou si ty v zmluvnom vzťahu. Sem naozaj nemožno predajcu pliesť, do tohto vzťahu nemôže prehovoriť ani on ani konateľ dealerstva. Toto je čisto právny vzťah, s obchodom to nemá nič. Ak auto nie je tvoje, nemôžeš s ním narábať... Ako sa má predajca dohodnúť s PSAF, keď PSAF nemá vysporiadané pohľadávky s tebou ako zákazníkom? Ako môže ukončiť zmluvu, keď nie je dotiahnutá do konca? Toto sú predsa klasické obchodno-právne vzťahy, nie nejaké výmysly.

24-hodinová asistenčná služba je napríklad pomoc s odťahom poškodeného auta v režime 24h. V žiadnom prípade sa nejedná o riešenie poistnej udalosti do 24 hodín resp. v termíne predstáv poškodeného. Bohužiaľ, kapacita dielne je daná, má svoje pravidlá, dodanie náhradných dielov tiež trvá nejaký čas. Ale viniť kohokoľvek z toho, že našiel najbližší termín až o 2 týždne? To hádam nie... Poistná udalosť je skrátka nepredvídavý jav, ktorý sa raz za čas stane snáď každému, je to fakt, ktorý treba prijať. Stane sa, nedá sa s tým nič robiť, sú to nepríjemnosti, ale treba to pretrpieť. Apropo, záruka nemá nič spoločné s rýchlosťou riešenia poistných udalostí...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline marcelzlesa

  • Nováčik bez príspevkov
  • *
  • Príspevkov: 4
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #4 kedy: 01.02.2019 - 18:55:56 »
Pacho, ja Ti poradim jednu vec. Verim, ze v dnesnej dobe mas aj Ty mobil alebo nejaky fotak. Pripadne mozes poziadat niekoho. Sprav si fotku. Nejaku kvalitnu, vytlac ju niekolko 100x. Tuto fotku zanes do kazdeho servisu, kazdej predajne, kdekolvek sa da. A povedz im, ze tohto idiota nemaju nikdy obsluhovat lebo nechape ani najzakladnejsie principy obchodno-pravneho vztahu.

P.S. odporucam citat co podpisujes ked nieco podpisujes ..
« Posledná zmena: 01.02.2019 - 19:00:02 od marcelzlesa »

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #5 kedy: 01.02.2019 - 19:13:49 »
Pacho, ja Ti poradim jednu vec. Verim, ze v dnesnej dobe mas aj Ty mobil alebo nejaky fotak. Pripadne mozes poziadat niekoho. Sprav si fotku. Nejaku kvalitnu, vytlac ju niekolko 100x. Tuto fotku zanes do kazdeho servisu, kazdej predajne, kdekolvek sa da. A povedz im, ze tohto idiota nemaju nikdy obsluhovat lebo nechape ani najzakladnejsie principy obchodno-pravneho vztahu.

P.S. odporucam citat co podpisujes ked nieco podpisujes ..

Vieš Marcel, ďakujem za Tvoje úžasne rady, a pekne Ta chcem poprosiť, bež s nimi na pokec , alebo na podobnú "žumpu", lebo osobne si myslím, že na toto forum nepatria. To, že sa tu škriepime, niekto má taký, iný zasa onaky názor, ale vždy sa to tuna slušne vydiskutuje, a nie nadáva  hneď do idiotov. Ešte raz veľmi pekne dakujem.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.394
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #6 kedy: 01.02.2019 - 20:06:29 »
Od marcelzlesa to nebolo pekné keď niečo takéto aj napísal ale pacho nehnevaj sa keď nevieš ani napísať o čo sa v podstate jedna, či o leasing alebo úver. Modzilo ti to pekne a obsiahle popísal stačilo si to len prečítať a bol by si v obraze alebo ešte lepšie, pozrieť sa do zmluvy o čo sa to vlastne jedná a ľahšie by sa aj radilo ;).
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline tomasg

  • ID: 148
  • Registrovaný užívateľ
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 70
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #7 kedy: 01.02.2019 - 20:25:43 »
pekné to nebolo, ale že treba najprv prečítať čo podpisuješ má pravdu, leasingová zmluva má trošku viac strán, skoro ako dankova rigorózka :D
308, 1.2 Puretech 96kW/130k, M6, 02/2018

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #8 kedy: 01.02.2019 - 21:28:41 »
no chlapci, tak trocha brzdite. V prvom rade, musím povedať, že si vážim, Modzilove odpovede, hoci, nie vždy sa zhodneme, ale myslím si, že stále nájdeme odpovede na otázky. Taktiež si myslím, že tie naše "škriepky ", k niečome vždy vedú, a predpokladám, že sa nájde dosť ľudí, čo si z toho vedia vytiahnuť aj niečo pre seba.  To, že nie vždy som spokojný, so servisom, je si myslím prirodzené, a služby nikdy nebudú 100%, tak isto nie všetci zákazníci sú ideálny. Dlhé roky som robil obchod, sice v inej sfére, takže čosi o tom viem a mal som vždy slušné výsledky, a jednalo sa o niekoľko 100tisicové obchody. Kto niekedy robil obchod, tak mi dá za pravdu, že vždy je to o kompromisoch a vzájomnej tolerancie.  To, že niekedy nazvem finančný produkt, lizing, niekedy úver, nie je podstatná vec, lebo pri riešení odstúpenia, je to vlastne jedno, lebo majiteľom je lizingovka. Nebral som prvé auto, a pri rozhodovaní, či lízing, alebo úver, som vedel presne čo robím, a pre úver som sa rozhodol, pre možnosť odpisu DPH okamžite po kúpe, a nie v mesačných splátkach. Ešte  poznámočku, myslím si že pSA f, a predajca, by určite dokázali sa dohodnúť na bližššej spolupráci, čo by som ja osobne očakával , hlavne z titulu, že sa jedná o značkový lízing. a určite by z toho profitovali všetky tri strany, čiže, zákaznik by bol spokojný, lízingovka by predala viac produktov a predajca by zasa predal viac aut. Je mi jasné, že v dnešnej dobe je to nereálne, tak ako pred niekoľkými rokmi, bolo nepredstaviteľné, že Vam predajca predal už zaregistrované auto aj s EČ, dnes je to  štandard. Napr. ja vidím budúcnosť predaja aut, v internetovom predaji, doma sa rozhodnem čo chcem vyberiem si financovanie.... objednám, a  auto mi samo príde do garáže. Myslite si, že je to sci-fi?, veď uvidíme.... sorry, ale sme úplne OT.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline sir.Oliver

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 698
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #9 kedy: 01.02.2019 - 23:16:21 »
prepáč že sa pýtam , ale kde ti predajú auto s platným EČ ? ( myslím na funglovku ) ešte som o tom ani len nepočúl . pravda je že dostaneš " veľký techničák " ale bez napísaného EČ ... ( aspoň som to ja tak dostal , presne po 15-tich dňoch čakania )

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #10 kedy: 02.02.2019 - 00:10:30 »
napr. honda LM.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #11 kedy: 02.02.2019 - 08:01:48 »
@sir.Oliver: bežná prax je to veru... Minimálne v BA. Znovu s tým je spojená nejaká byrokracia, ale odovzdať 100 áut mesačne na prevozných značkách by bol na byrokraciu ešte šialenejší nápad... Apropo, 15 dní si čakal na techničák preto, lebo dealerstvo nie je v najlepšej finančnej kondícií. Auto by sa malo odovzdávať so všetkými náležitosťami a nie postupne. O akú predajňu ide? To len zo zvedavosti...

@pacho: máš pravdu, väčšinou sa nezhodneme. Ja som však odpozoroval, že tvoje úvahy stoja na tom, čo by si ty ako zákazník požadoval v ideálnom svete. Ale takto to nefunguje. Obchodník sa musí držať legislatívy, štandardov. Vyššie som 2x napísal, že PSAF je vlastne banka, s ktorou si ty uzavrel zmluvu o úvere. Neuzavrel ju predajca či predajňa. Naozaj nie je možné, aby predajca do tohto vzťahu vstúpil a "dohodol sa" na výmene auta.

No takto... Ono je v praxi zrealizovatelné, že sa spraví tzv. trojdohoda/trojzápočet, kedy sa predajca zaviaže doplatiť leasingovke zvyšok istiny + pokutu a auto bude jeho. Samozrejme po spočítaní nákladov patrí nejaká časť aj užívateľovi. Ale toto je pre užívateľa tak nevýhodný krok, že sa takýto prípad vyskytne možno 1 za rok (napr. úmrtie držiteľa auta a rodina sa chce auta po dedičskom konaní zbaviť).

Inak súhlasím, že budúcnosť predaja áut je v internetovom predaji z pohodlia obývačky. Dealerom/značke však pribudnú náklady na logistiku (odťahovky, pojazdné showroomy), čo sa znovu len prejaví na zvýšení cien. Kamenné showroomy zostanú zachované... To je ale ďaleké sci-fi... Autá už budú vtedy možno vedieť lietať...
« Posledná zmena: 02.02.2019 - 08:08:04 od Modzillo »
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline sir.Oliver

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 698
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #12 kedy: 02.02.2019 - 08:34:38 »
neviem prečo som čakal 15 dní na techničák , lebo ja som auto zaplatil hneď keď som si ho objednal . znamená dopredu , tak že mňa ich finančná kondícia nemusí zaujímať , tak ako ich nezaujímala moja . peniaze dostáli prevodom na účet , čiže max do jednej hodiny to mali na účte .

 kde v BA máš office ? často som služobne v BA .....

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #13 kedy: 02.02.2019 - 08:42:55 »
FINAL-CD, Ivanská cesta 30, BA (kúsok od letiska)...

Tvoje peniaze evidentne išli na zaplatenie niečoho iného. Keby uhradili faktúru za auto, tak techničák majú na druhý deň...  ;)
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline tomasg

  • ID: 148
  • Registrovaný užívateľ
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 70
Re:Ako to funguje - leasing/úver
« Odpoveď #14 kedy: 02.02.2019 - 09:00:37 »
mne techničák poslali o 5 dní od prevzatia auta, tak mi aj povedali na predajni že do piatich dní príde technický preukaz, takže na aute som jazdil ale prihlásil som ho až o 5 dní :)
308, 1.2 Puretech 96kW/130k, M6, 02/2018