Autor Téma: Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné  (Prečítané 5534 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Peter2019

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 10
Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« kedy: 30.12.2018 - 19:31:39 »
Neviete preco tacho v aute ukazuje vzdy o 5 kmh v skutocnosti vacsiu rýchlost ako napr GPS ,ktore je teda realne?
Vsimol som si to teraz v zime po prezuti zimnych gum, až 5 km rozdiel.
Vzdy som to ale v lete mal o 1-2 kmh a v zime max 2-3 kmh.
Od coho to súvisí? Auto , Citroen c3 ma 10 rokov....

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #1 kedy: 30.12.2018 - 22:21:23 »
je to v poriadku, vsetky automobilky to tak maju, no pokial si das na auto rozmer kolies, ktory nezodpoveda predpisu v TP od vyrobcu, tak realna rychlost moze byt ina, lebo pocitadlo otaciek kolies od snimacov ABS predpoklada urcity obvod kolesa, ktory ak je vacsi alebo mensi tak tacho kludne moze ukazovat nejaku rychlost ale uz s vacsou odchylkou od realnej skutocnej rychlosti.

takze to zhrniem, rozdiel 5 km je v poriadku, je to normalne, ak to chces aby ato bolo presne, da sa to cez diagnostiku nastavit aby si to mal presne ;).

obvod kolesa sa da vypocitat, ten je dolezity pre vyslednu rychlost a zrejme mas iny rozmer na letne a iny na zimne pneu, hoci obidva mas zapisane v TP, splna to pozadovanu odchylku cca 5km.
nezalezi ci mas 14 alebo 15 palcove kolesa, dolezitu ulohu zohrava aj vyska plasta, ktora ma vyplv na obvod kolesa.

aky rozmer pneu mas na leto a aky na zimu ?
« Posledná zmena: 30.12.2018 - 22:23:53 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #2 kedy: 30.12.2018 - 23:37:03 »
Odchylka moze byt az do 10% skutocnej rychlosti. Takze ked ides 50tacho, realne mozes ist 45. Cim vyssia rychlost, tym to bude viac - napriklad pri 130 mozes ist realnych pod 120 - co nedokazu pochopit taki zvycajni vychovavaci, co sa rozculuju, ked ich niekto obieha pri ich "130".  Marcel00 to dobre zhrnul + naviac je to kvoli tolerancii, ze tacho ti za ziadnych okolnosti nesmie ukazat menej ako realne ides - na to je zase legislativa platna pre vyrobcu.
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline pacho

  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 909
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #3 kedy: 31.12.2018 - 00:12:26 »
táto odchylka, je ďalšia daň naších úradnikov v Bruseli. Je nariadená  odchylka tachometra samozrejme do plusu danná zákonom. Zujímave, že na služobnej  Alharmre, ručičkový tachometer ukazuje požadovanú odchylku, ale číslicový ukazovateľ uprostred ukazuje presnú rýchlosť, zrejme koncern, takto odrbáva nariadenie z bruselu.
C4 1,5 HDi 96kW
308 1,6HDi 85kW
207 1,4HDi 50Kw

Offline RTG

  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 387
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #4 kedy: 31.12.2018 - 01:14:06 »
Zbytocne do toho tahas Brusel, toto plati uz poriadne dlho a ma to svoje opodstatnenie. Odchylka sa bude defomorvanim pneu aj tak casom zvecsovat, nie je to ziadna veda, len praobycajna fyzika. Druha vec bude ako maju automobilky riesene budiky - ak su este analogove, tak tie uz zo samotnej podstaty budu menej presne ako digital a tam kde je digitalny kokpit budu rucicky synchronizovane s digitalnym zobrazenim. Takze ani v tej alhambre to nebude odrb, len pouzitie duplicitneho zobrazenia inym sposobom.  Legislativa hovori len o jedinej podmienke - rychlomer ti nesmie ukazat nizsiu rychlost ako skutocne ides. Takze ak ides skutocnych 60km/h, rychlomer musi ukazat minimalne 60, nesmie ukazat 59, ale moze ti ukazovat kludne 66. Netreba za vsetkym vytvarat konspiracne teorie.
« Posledná zmena: 31.12.2018 - 01:15:19 od RTG »
Peugeot 5008 1.6 Puretech EAT8 133kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,4532.0.html
Ex: Peugeot 308SW 1.2 Puretech EAT6 96kW link: https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,3453.0.html

Offline DKR

  • ID: 141
  • Registrovaný užívateľ
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 156
  • Peugeot 3008 1,5 BlueHDI, EAT8, Allure,
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #5 kedy: 31.12.2018 - 09:48:56 »
Ja som prešiel z koncernu na Peugeota a koncern mal odchylku cca 7 km a Peugeot má 5 km, odsledované na GPS.
Marcel to vystihol veľmi presne, záleží na rozmeroch pneu, vtedy je tá odchylky rôzna...
Vôbec by som sa stým netrápil.

Offline Peter2019

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 10
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #6 kedy: 31.12.2018 - 12:23:08 »
je to v poriadku, vsetky automobilky to tak maju, no pokial si das na auto rozmer kolies, ktory nezodpoveda predpisu v TP od vyrobcu, tak realna rychlost moze byt ina, lebo pocitadlo otaciek kolies od snimacov ABS predpoklada urcity obvod kolesa, ktory ak je vacsi alebo mensi tak tacho kludne moze ukazovat nejaku rychlost ale uz s vacsou odchylkou od realnej skutocnej rychlosti.

takze to zhrniem, rozdiel 5 km je v poriadku, je to normalne, ak to chces aby ato bolo presne, da sa to cez diagnostiku nastavit aby si to mal presne ;).

obvod kolesa sa da vypocitat, ten je dolezity pre vyslednu rychlost a zrejme mas iny rozmer na letne a iny na zimne pneu, hoci obidva mas zapisane v TP, splna to pozadovanu odchylku cca 5km.
nezalezi ci mas 14 alebo 15 palcove kolesa, dolezitu ulohu zohrava aj vyska plasta, ktora ma vyplv na obvod kolesa.

aky rozmer pneu mas na leto a aky na zimu ?

Rozmer na zimu aj na leto mam 14
Posledne 3-4 roky som nemenil pneu, az tuto zimu som si vsimol taky vacsi rozdiel v tacho a na gps, predtym som to maval tak max 2km.
Neviem či s tym suvisi ze mi menili pruzinu, tyc stabilizatora atd,ale to asi nie.
Ako je to jedno,len ma to prekvapilo...

Offline IvanH

  • ID: 0109
  • Riadny člen
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 1.001
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #7 kedy: 31.12.2018 - 13:13:39 »
rozdiel je aj medzi novou a jazdenou. ak je pre gumu 175,64r14 v novom stave priemer 583mm a pri zjazdeni 4mm z dezenu to uberie 8 mm na priemere to je skoro 1.4% takze ked nova ukazovala o 3%menej tak na zaver zivotnosti to tych 5%moze byt
P206SW  1.1 mux 2004 MAXIK OBDUINO32
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic ...

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #8 kedy: 01.01.2019 - 15:37:37 »
nemáte "iný rozmer", len iné "čísla" na disku, pneu. starší mohli v pneuservisoch vidieť prevodové tabuľky, prípadne čítať knihy o pneumatikách - tam boli rozoberaná podstatné i podružné veci okolo rozmerov - išlo najmä o polomer, obvod, tlak v pneu vo vzťahu k zaťaženiu.
to, čo vidíte na "tachometri" je výsledok podobný výpočtu spotreby meraním výfukových plynov.
dnes sa spoľahnite na aplikáciu v mobile, tablete. za mojich mladých čias si na rely obstarávali extra merač vzdalenosti, aby navigátor hlásil v správnom okamihu.

ps - sú autá, ktoré korigujú odometer podľa GPS.

Offline DKR

  • ID: 141
  • Registrovaný užívateľ
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 156
  • Peugeot 3008 1,5 BlueHDI, EAT8, Allure,
Re:Rychlost na tachometri a GPS su o 5 km/h iné
« Odpoveď #9 kedy: 12.01.2019 - 21:14:47 »
Auto má 10 rokov...
Švagor mal kedysi Favorita a tam sa mu stala závada, že postupne odchádzalo lanko v náhone tachometra, trením o bovden.
Prejavovalo sa to podobne.
10 ročná C3 má mechanický náhod tachometra, alebo elektronický?
Ak mechanický, tak premazať.