Autor Téma: Veľká spotreba 1,6hdi 80kW  (Prečítané 7563 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« kedy: 17.10.2017 - 06:17:21 »
Dobrý deň,
pred niekoľkými dňami sme kúpili Peugeot 207 1.6hdi/80kW sport edition. Všetko sa zdalo byť v poriadku, aj v podstate je, na palubnom PC nič nesvieti, nebliká, avšak hrooozná spotreba. Ani pri jazde na diaľnici sa nedá ísť pod 4,9l/km. Máme ešte jeden Peugeot 308 s 1.6hdi/66kW a ten má úplne super spotrebu (kombinovaná 4l diaľničná reálna 3,5l). Preto sme aj otázku spotreby akosi neriešili, ale sme z toho dosť sklamaný. Samozrejme vymenil som olej za ľahkobežný, všetky filtre, dofúkal penumatiky, ale takmer žiaden efekt. Čo je zaujímavé, že rozdiel v zpotrebe pri 90 a 140 po diaľnici nie je až taký veľký, resp. pri 140 je spotreba ešte o čosi lepšia ako na mojej 308. Ale pri 90 je skoro raz taká. FAP filter by nemal mať ani jeden z nich, nánosy karbónu tiež nepokladám za problém, lebo tie by sa prejavovali najmä pri zošliapnutí a tam sa to vylepší. Je to model 2007 z FR. Má niekto nejakú skúsenosť s touto vecou? Pravdepodobne pôjde o nejaké prvé mapy vstrekovania so zlou aritmetikou, alebo to bude nejaká hlúposť (váha vzduchu, klapka, ... ale všetko to som už pozrel a vyzerá fajt, ale nemeral ...). Ďakujem za každú radu. Martin.

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #1 kedy: 17.10.2017 - 08:10:14 »
mozu to byt prave tie "hluposti" ako si v zavere pisal.
merat to treba s diagnostikou pre peugeoty a vyhodnotit skutkovy stav.
zle merajuca vaha vzduchu, zanesene vstrekovanie (Skus plnu nadrz s vyssou koncentraciou VIFF vyjazdit)
nanosy kabonu mozu byt v sacom trakte, hoci nemas FAP, zato EGR mas.
rocnik 2007 je vyssia pravdepodobnost ze FAP mas, ale to sa da overit podla VIN cisla.
v pripade ze by si FAP mal, dosledkom vyssej spotreby moze byt prave niekolko neuspesnych regeneracii za sebou.
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #2 kedy: 18.10.2017 - 15:04:35 »
Ďakujem ti Marcel00 za návrhy. Práve FAP je záhadou. Lebo podľa VIN to FAP nemá mať (VIN VF3WC9HYC33571511 – je už na fóre preverené), avšak keď som bol pod autom, tak tam je nádržka na regeneračnú močovinu a od nej vedie hadička. Ale nato, aby som to potvrdil alebo vyvrátil musím demontovať kryt turba a aj prípadného FAP filtra. No aj tak neviem podľa čoho mám usúdiť či to je FAP alebo len katalyzátor? Lebo je to jeden zvarenec a veru neviem podľa akej extra sondy alebo hadičky to mám rozpoznať. Na našej 308 to vyzerá rovnako. Taktiež ma napadá, že či môže byť upchaný aj katalyzátor. Na youtube som videl ako poliaci rozrežú a vymývajú tieto elementy a dosť svinstva vypláchnu aj z časti katalyzátora. Analyzátorom spalín sa to moc nepreukáže, možno ak by sa to dalo na brzdový valec do dynamického režimu, ale zato chcú dosť firmy peňazí. Statická diagnostika je OK, teda nie je zapísaná žiadna porucha. Ďalšia vec je, že na yutube som videl video o spotrebe a mal tiež okolo 4,5 minimálnu spotrebu. Je možné že sú tak zle nastavené mapy na týchto „sport“ 207. Potom by mohlo pomôcť zohnať nový flash riadiacich máp /použitý pre novšie motory ale s rovnakými parametrami/ a refrešnúť to. To stojí okolo 330€ a preto si musím byť istý, že to pomôže najmä v otázke spotreby. Preto ak budem mať čas, vyčistím sacie potrubie, skontrolujem jeden vstrek /ale vstrek by nemal byť problém lebo to by v týchto hmlách nechytalo na prvú šupu/. Katalyzátor zatiaľ rezať nechcem, lebo neviem či sa s tým nepoškodí. Veľmi by mi pomohlo ak by mal niekto identický motor (9HY/9H01/) a zaslal vlastnú skúsenosť. Vopred ďakujem za akýkoľvek koment.

Offline Judes

  • ID: 013
  • Kartičkár
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 3.392
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #3 kedy: 18.10.2017 - 17:14:22 »
Hadička od nádržky pre aditívum by mala viesť do palivovej nádrži (pri každom tankovaní je vstreknutá určitá dávka).
Peugeot 407 Sedan, 2.0 HDI bez FAP, 2006, Diagnostika Peugeot Planet 2000
vlákno tu https://forum.peugeotclubslovakia.sk/index.php/topic,544.0.html
Peugeot 207,  1.4 benzín 54kw, r.v. 2010.

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #4 kedy: 19.10.2017 - 08:35:24 »
ostava len dufat ze uvedene vozidlo je skutocne len to ktore mas mat, lebo ziadna nadrzka by tam nemala byt na mocovinu.
pozri ju ci je plna, alebo poklop po nej ci sa v nej nieco nachadza.
podla VIN charakteristiky nemas mat ziadny FAP, takze vozidlo by malo byt bez casticoveho filtra.

prikladam prilohu okolia nadrze. ziadna nadrzka tam nieje.

nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.572
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #5 kedy: 19.10.2017 - 10:10:25 »
Nasledujúce slová asi nebudú mať veľkú technickú výpovednú hodnotu, ale pamätám si, že 207-čky 1.6HDi sa moc nepredávali, v podstate išlo o kusovky a takáto konfigurácia bola skôr raritou. Mám v živej pamäti najmä to, že sme jedného dňa v ešte BEGAMe nútene dostali ako povinnú predvádzačku 1.6HDi (tuším 90k verziu vo výbave Sport) a všetci komplet, čo sa na tom odviezli, nechceli veriť, že je to 1.6HDi. Ten motor bol neskutočne zle sprevodovaný, čo malo za následok veľmi otupený prejav a relatívne vysokú spotrebu. Oproti 1.4HDi tam veľký rozdiel v správaní motora nebol.
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #6 kedy: 22.10.2017 - 18:38:59 »
Ďakujem všetkým za informácie. Tá nádržka, čo som myslel, že je na močovinu je asi nejaká kompenzačná nádoba pri nalievacom hrdle. Je zobrazená aj na obrázku č.10. Od nej ide potom hadička, ktorú som spomínal priamo do nádržne. Ale tá nádržka nemá ani nijaké dolievacie hrdlo, je to skrátka súčasť plastového odliatku. No ale FAP to nemá mať, tak zatiaľ z toho vychádzam, že tam nie je. Začnem čistením nasávacieho traktu /keď prestane pršať/, uvidím aký to bude mať efekt. Čo sa týka sprevodovania, súhlasím, nie je riešené najšťastnejšie, prevodoný pomer je rovnaký ako v našej 308 1.6 66kW, zaslúžil by si aj väčší prevod, ale práve tým rovnakým prevodom viem presne porovnať spotrebu. Ak idem na 308 na 5/2000ot po diaľnici tak mám spotrebu cca 3.3l, ak na 207 tak pod 5l sa sotva viem dostať. Teraz meriam na plné nádrže, lebo je možné, že to ukazuje zle. Zdá sa ale že nie. Inak keď sa na to stupí oproti tej 66kW začne byť cítiť rozdiel. Auto pochádza z FR, no ale históriu už nezistí nik. Taká otázka do pléna; existuje nejaká všeobecná diagnostika na peugeot ktorá by mohla aj niečo ohľadne spaľovacieho procesu niečo povedať? Lebo ak je tam niečo skutočne zanesené, tak potom by malo byť na diagnostike niečo vidieť. Auto má 166000km, ale to by na 1.6 nemalo byť až tak veľa. Ak niekoho napadá nejaký servisný úkon /okrem spomínaného čistenia sania/ tak mi prosím dajte vedieť. ďakujem.

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #7 kedy: 30.10.2017 - 11:20:50 »
Ahojte. Mohol by mi niekto z niekadiaľ poslať schémy zapojenia lambda sondy /alebo sónd - ak je pred aj za kat./? Napadlo ma, že tá spotreba môže byť spôsobená vyhorením alebo zanesením lambdy. Lebo Lambda musí pri optimálnom režime dávať hodnotu 0,45V. Aj je elektrochemický článok trochu odpálený, môže byť schopný generovať len 0,3V a potom ECU obohacuje zmes. A ďalej som už o tom písal... Vopred ďakujem. Martin.

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #8 kedy: 30.10.2017 - 12:17:38 »
tieto udaje ti poskytne hocijaka diagnostika na sledovanie zivych dat "live data"
lambdasonda nema vecnu zivotnost.

co sa tvojho auta tyka, tak podla VIN snimac NOx nemas. resp. nikde ho nevidim :)
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #9 kedy: 13.11.2017 - 12:17:38 »
Ahojte,

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #10 kedy: 23.02.2018 - 19:04:50 »
Ahojte,

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #11 kedy: 23.02.2018 - 19:22:59 »
Ahojte,
Po nejakom čase prinášam update. Pomenil som snáď všetky senzory a aktuátory, ale takmer žiadne zlepšenie spotreby. Jediná vec, ktorá má dosť výrazný vplyv na spotrebu je snímač natočenia lopatiek turba namontovaný na podtlakovom regulátore VGT. ALe žiaľ len k horśej spotrebe, lebo tiahlo je vytočené na doraz. Mal som dilemu, že samotné VGT môže byť po funuse, ale žiadny únik oleja, žiadne nepríjemné zvuky, celkom primeraný výkon, ...veľa hovorí proti výmene a diagnostika je tak drahá ako samotná výmena. Navyše výkon je dostatočnou laickou diagnostikou, si myslím.
Momentálne som ale dospel až k diagnostike Delphi, kde mi ukazuje korekcie, ale aj samotné váhy paliva na jednotlivých vstrekoch. Zistil som, že dva vstreky majú váhu 1/3 oproti ostatným dvom. Pozn. váhou sa myslí objem paliva je to len vec zobrazenia veličiny. Každý vstrek má kód v ktorom sú nejako zahrnuté výrobné nepresnosti, na základe ktorého ECU koriguje tieto nepresnosti. Ak sa pozriem na moje vsreky tak sú:
1st : FE21 1E18B
2nd : FC0E 5E100
3rd : 07FE FE007
4th : 0C12 2018D
Ide o vstrekovače BOSCH, ale nikde sa nemôžem dopátrať čo sa tam vlastne kóduje a ako. Je ale zrejmé, že prvé dva s enormne veľkým vstrekom majú prvé čísla FE a FC /254 a 252/ veľkého rádu na rozdiel od ostatných dvoch 07 a 0C. Lenže viac o tom neviem, nikde nie sú tieto informácie zverejnené a pritom ich znalosť by nám pomohla veľmi jednoducho a neinvazívne si nastaviť naše vozdilá, tak aby jazdili efektívne. Preto ak má niekto skúsenosti s dekódovaním korekčných kódov, velice by som uvítal akúkoľvek pomoc.

Vopred Ďakujem.
Martin.

Offline martinobi

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 11
Re:Veľká spotreba 1,6hdi 80kW
« Odpoveď #12 kedy: 23.02.2018 - 20:12:15 »
Mimochodom zajtra skusim naklonovať tie parametre, kde je dobra spotreba na ostatné dva vstrekovače so slou spotrebou. Ale moc nedúfam, že sa s tým ECU vysporiada, lebo rozdiel je tam veľky a je potrebné paramtre poznať a jemne ich dolaďovať.