Autor Téma: 1. servisná prehliadka  (Prečítané 21544 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
1. servisná prehliadka
« kedy: 25.09.2017 - 20:56:56 »
Nazdar žopeťáci  :)
Som už 1 rok spokojný majiteľ 301 1,6 Vti. Kupoval som ho nové keď som dostaval chalupu kde som počas výstavby ničil starý Seat Cordoba Vario. Auto už bolo ku koncu akoby som to povedal "unavené" :angel
301 nám slúži už 18.000 km bez najmenšej poruchy k plnej spokojnosti.
Nedávno som ale musel absolvovať 1. garančku po roku a mierne som ostal prekvapený z ceny.
Platil som 215 eur.
Menil sa:
Olej (3,25litra za 75 eur ???)
Olejový filter (16 eur)
Peľový filter (28 eur)
Diagnostika (15 eur)
Dezinfekcia klímy (16 eur)
Servisný paušál (60 eur)
a nejaké dodatočné drobné do tých 215 eur

Napr. vzduchový filter motora sa nemenil.

Otázka na vás pežoťáci, čo si myslíte o tej cene?
Prečo servis za olej Ineo ECS 5W30 účtuje 23 eur ???
Pre pána Jána čo je to za olej?
Ten istý čo sa kupuje na e-shopoch za 7-8 eur za liter to je akože ozaj nejaký pančovaný tesco olej
keď ho na e-shope predávajú tak lacno?
Však to je proti všetkej počestnosti dávať si viac ako 200 percentnú maržu na olej.
Kamarát obchodník hovorieva.
Ak niečo bežne stojí 10 eur a ja si pýtam za to 13eur, tak dá sa povedať, že chcem zarobiť.
Ak ale niečo čo bežne stojí 10eur a ja za to pýtam 23 eur, tomu už sa hovorí, že chcem o....ť !!!

Poprosím o názor...

Offline pavol2078

  • ID: 076
  • Moderátor
  • Expert
  • *******
  • Príspevkov: 2.294
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #1 kedy: 25.09.2017 - 20:59:58 »
to co pises je uplne bezne niesi prvy ani posledny co sa bude pophorsovat nad tymi cenami ...poviem to tak ako to je toto je dan za kupu noveho auta prehliadky ktore v ramci zaruky musis absolvovat aj za cena cez 200€+ zober to takto aj autorizovany servis Peugeot musi z niecoho zit :)

a ano olej ineo Ecs stoja 254€ ale  4L nie 1L autorizak ma tak nastavene ceny :)

PS: nechapem preco do 1,6benzin davaju ineo ecs ked je to olej urceny pre motory s FAP filtrom
Peugeot 306 1.9DT   - EX
Peugeot 307 2.0Hdi/Fap OFF=> SaLi moja radosť ] VIN: vf33crhsb82290694 - EX
Peugeot 307SW 1.6 16V + LPG = rv.2007 imidžovečka na R17 chalengeroch ]
Peugeot 407SW 1.6HDi 80kw/FAP OFF-
Peugeot 508 SW 2.0HDi 120kw AT/6 CHIP by Straki 144kw

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #2 kedy: 25.09.2017 - 21:24:37 »
To tu budú perly, už sa na ne teším...  :)

Tá cena je v poriadku, nehľadal by som za tým žiadne senzácie. Všetko je uhol pohľadu a hlavne - cenu určuje trh.
« Posledná zmena: 25.09.2017 - 21:26:48 od Modzillo »
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline pavol2078

  • ID: 076
  • Moderátor
  • Expert
  • *******
  • Príspevkov: 2.294
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #3 kedy: 25.09.2017 - 21:27:05 »
zas a znova :D
Peugeot 306 1.9DT   - EX
Peugeot 307 2.0Hdi/Fap OFF=> SaLi moja radosť ] VIN: vf33crhsb82290694 - EX
Peugeot 307SW 1.6 16V + LPG = rv.2007 imidžovečka na R17 chalengeroch ]
Peugeot 407SW 1.6HDi 80kw/FAP OFF-
Peugeot 508 SW 2.0HDi 120kw AT/6 CHIP by Straki 144kw

Offline TomasARN

  • ID: 134
  • Riadny člen
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 443
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #4 kedy: 25.09.2017 - 21:55:13 »
A kvoli zaruke netreba chodit do Peugeotu, mozes vyhladat aj iny servis, ktory ma zarucne prehliadky

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #5 kedy: 25.09.2017 - 22:44:47 »
presne tak ako pise TomasARN,
kludne mozes navstivit hocijaky iny servis a zaruka tym nebude postihnuta ani ti ju nemoze nikto odopriet.
neviem odkial si, ale v ramci BA napriklad dobre funguje siet OIL PARTNER, robia aj bezny servis takze ziadny problem
tam by ta toto vyslo okolo 100€... podobne siete su v hocijakom vacsom meste.
co sa ceny ktora je v poriadku v ramci siete Peugeot o ktorej Modzillo pise, tu im hlavne urcuje "niekto", lebo oni musia
ten olej "niekde" konkretne kupovat a musia ho predavat za cenu aku si zaplatil takze ako pise, nehladaj za tym senzacie,
ale realitu znackoveho servisu, pri ktorom to zial tak chodi.

takze prihodim este par peral...
co sa tyka vzduchoveho filtra ze ti nemenili mi je zahadou, kedze pelovy menilil.
pelovy musel byt takmer rovnako zaneseny ako vzduchovy...
ale nevidel som tak nekomentujem  :D

to co pise pavol2078 je tiez dobry postreh.
ineoECS je urceny pre dizlaky s FAP ako pise, takze nerozumiem preco ho tam dali...

polozky ako servisny pausal su tie zazracne, ktore mohol modzillo vysvetlit namiesto toho aby sa tesil na perly, kedze
je zainteresovany a znaly problematiky. verim ze ozrejmi.  ;)
a dezinfekciu si mohol odmietnut, kedze je to len chvilkovy efekt a nepouzivanim klimy sa ti zanesie o par tyzdnov znova,
takze zbytocnost. a pred navstevou servisu si treba doplnit nadrzku ostrekovaca :D

ad servisny pausal: 60€ je naozaj dost. za to urobis kompletny nakup potrebny na servis.
o vymenu sa ti postara vyssie spominany bezny servis. to sa pohybuje okolo 40-60€ zalezi od ich cennika.

toto je moj nazor, nch si kazdy z neho vezme co chce, kto nechce, nemusi suhlasit ;)
« Posledná zmena: 25.09.2017 - 22:46:45 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline TomasARN

  • ID: 134
  • Riadny člen
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 443
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #6 kedy: 26.09.2017 - 07:07:27 »
co sa tyka oleja, tak toto je predpisany od Totalu
Quartz Ineo First 0W-30       
Quartz Ineo ECS 5W-30       
Quartz 9000 Energy 5W-40

Motorový olej Quartz Ineo ECS 5W-30 s nízkym obsahom sulfátového popola schválený koncernom PSA na predĺženie životnosti DPF. Olej je určený pre naftové aj benzínové motory s najnovšou technológiou úspory paliva. Vhodný pre posledné modely Citroën & Peugeot a pre ich systémy riadenia emisií

takze Ineo moze ist

Co sa tyka vzduchoveho filtra, tam je tusim predpisana vymena 40 000km
« Posledná zmena: 26.09.2017 - 07:14:05 od TomasARN »

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #7 kedy: 26.09.2017 - 07:57:13 »
... na to, aby sme vedeli zistiť, čo sa malo meniť a aký olej použiť, by sme potrebovali VIN daného auta...

Žiadna značka nemôže svojich zákazníkov donútiť chodiť na servis do svojich stredísk (toto je zatiaľ info v prospech majiteľov áut a neautorizovaných servisov). Ak sa majiteľ auta rozhodne ísť do neautorizovaného (cháp v tomto prípade akéhokoľvek iného ako Peugeot) servisu, je v jeho záujme, aby dostal faktúru s presne vyšpecifikovanými dielmi a výstup z diagnostiky, ktorá má najnovší softvér vyhovujúci normám PSA (verzia softvéru by mala byť uvedená niekde na tom papieri; tu už začína iným ako autorizovaným servisom trochu problém). Ak sa behom záruky nevyskytne žiadna porucha, majiteľ auta môže skonštatovať, že ušetril. Ak by sa však akákoľvek závada prejavila, servisné/garančné oddelenie bude na základe veku auta alebo razítka v servisnej knižke požadovať doložiť faktúru od servisu a práve výstup z diagnostiky. V prípade, že všetko bude súhlasiť, záruka bude zo strany autorizovaného servisu uznaná. V prípade otáznikov je na pleciach majiteľa auta, aby sa z tejto situácie nejako vyštrikoval... Aby som to zhrnul - auto môže ísť na servis kdekoľvek tam, kde používajú postupy a materiál zhodný s odporúčaním výrobcu vozidla.

Správne tu bolo povedané, že autorizovaným servisom určuje pravidlá hry tzv. koncesionárska zmluva. Dealer jednoducho musí odobrať od importéra určitý (a verte, že nie malý) počet filtrov, oleja atď. Nebudeme sa tu baviť o konkrétnych položkách (jedna má veľkú maržu, druhá je len do počtu), ale ak by ste boli obchodníkom, predávali by ste svoj tovar za nižšiu cenu ako ho nakúpite? Ja myslím, že nie. Chcete podnikať v tomto biznise? OK, zoberte si 2-3 milióny EUR úver na stavbu a vybavenie showroomu, zamestnajte desiatky ľudí, plaťte energie, prevádzkujte obrovský vozový park náhradných vozidiel, kupujte drahé licencie, plňte nesplniteľné plány a samozrejme vytvárajte zisk, kvôli ktorému to všetko robíte. Jednoducho, celý tento cirkus niečo stojí a jednotkové náklady sú premietané do zákazníckych cien rovnako, ako je to v akomkoľvek inom odvetví. Akurát, že v tomto automotive biznise je na rozdiel od iných odvetví veľa vecí odkrytých...

Rád by som sa pristavil pri "pančovaných" olejoch. Nikdy som netvrdil, ani nikdy tvrdiť nebudem, že olej za 4-5 EUR je nekvalitný (na takéto vyhlásenie je treba laboratórnu skúšku). Je tu však jeden faktor, ktorý spomenúť musím. Ľudia sú vynaliezaví a popri ryži z umelej hmoty sú niektorí obchodníci schopní obchodovať s čímkoľvek. Pred niekoľkými rokmi nás osobne oslovil poľský šuflikant s ponukou na odkúpenie litrových a päťlitrových obalov z použitých značkových olejov, aby ich mohol naplniť bohviečím a predávať cez internet ako kvalitné oleje. Suverénne sme ho poslali kadeľahšie, a pevne verím, že takto pochodil vo všetkých poctivých servisoch. Apropo, veľké servisy odoberajú olej po sudoch, nie po fľaškách...

Neviem, čo je "servisný paušál". Predpokladám, že ide o iné pomenovanie normy práce pre daný model (napr. 206, 207, 208, 301 majú servisný paušál 2 Nh). Fakt neviem...
« Posledná zmena: 26.09.2017 - 08:19:58 od Modzillo »
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline TomasARN

  • ID: 134
  • Riadny člen
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 443
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #8 kedy: 26.09.2017 - 08:11:41 »
Osobne olej kupujem tam, kde viem, ze je od oficialneho distributora, vychadza cca 6,8 Eura liter Total Quartz Ineo ECS, vzduchovy filter, pelovy filter a olejovy davam bud Bosch alebo original, ktory tiez kupi inde ako v Peugeote a cena sa pohybuje max polovicna. Tym, ze auto uz nemam v zaruke, menim si to sam, volakedysom robil v Skodovke a potom v Peugeote, tak to zvladam. Ak by sa jednalo o väcsi zasah do vozidla, idem s tym do servisu.

Ak ide v ramci zaruky do ineho nez autorizovaneho servisu a tam vedia vsetko spravit, ale nemaju diagnostiku na PSA, respektive maju univerzalnu, tak na diagnostiku moze ist do Peugeotu a ostatne veci si spravit inde.

Len pre zaujimavost diely pre 301 1.6 VTI, olejovy filter Bosch 6,91 E, kabinovy bosch 14.56 E, vzduchovy bosch 8,42 E, olej Total 4 L 27 Eur. Neviem, kto pre PSA robi tieto filtre.

Chapem, ze autorizak ma take ceny ako ma, jednak sa musia riadit cenami ich nakupu a jednak ich taketo ukony zivia, lebo nemoze sa porovnat nejaka mala siet servisu s velkou sietou autorizovaneho peugeot servisu   
« Posledná zmena: 26.09.2017 - 08:24:52 od TomasARN »

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #9 kedy: 26.09.2017 - 09:50:45 »
peugeot vacsinou dava to co dostane, ale zvacsa sa jedna o znacku PURFLUX, cenovka je plus minus rovnaka
ostatne diely ako su brzdy a podobne su tiez od BOSCH, TRW a podobne, hnacie remene Contitech, takze nic vyrazne specialne :)
niekedy daju na vyber zakaznikovi, ale to malokedy, prijimaci technik musi predat podla moznosti za co najvac penazi (je to aj v jeho prospech),
takze rovno sa odporuca to najdrahsie a vo fakture objavi clovek aj take haluze ako voda do ostrekovaca, cistenie klimy, ziarovka a podobne.

je to prirodzena ekonomika predat za maximum moznej sumy a hnaci motor ekonomiky kazdej spolocnosti. takze za mna to nekritizujem,
ale je to jedna z moznosti ako servisovat auto. je to kazdeho slobodna vola kde zveri svoje auto.

hlavne nech sluzi k spokojnosti :)

tiez nakupujem oleje v damoslovakia :)
« Posledná zmena: 26.09.2017 - 09:52:04 od Marcel00 »
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Falco

  • Hosť
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #10 kedy: 26.09.2017 - 10:18:05 »
Vyjadrim sa aj ja .. ale len kratko ..

Kupit si nove auto a dat za prehliadku a servis 200Eur raz za rok nie je nic katastrofalne aj pri premrstenych cenach. Zamysliet sa treba skor nad inymi vecami ako napriklad havarijne poistenie za 400Eur rocne a preplatenie 3000eur na urokoch pri uvere.

Druha vec je nezarucny servis pri ktorom uvediem dva priklady na svojom terajsom aute:
1. vymena silentbloku na motore - silentblok som dodal vlastny - cena v Peugeote cca 30eur - zaroven mi opravili jednu minoritnu chybu, auto umyli a odviezli ma taxikom zo servisu aj do servisu. V tomto pripade Peugeot zarobil skoro nic.
2. chcel som menit ramena, capy riadenia a axialne tiahla + geometria .. cena prace 270 eur, diely vlastne .. toto na druhej strane aj po odpocitani 10e za taxik a umytie, je bohuzial premrstena cena

Vsetko je o dohode a o ponuke a dopyte. Kupil si nove auto, mohol si sa informovat kolko stoja prehliadky a co bude pri nich spravene. Dostal by si ponuku a je to na Tebe ci do toho pojdes. Je na kazdom podnikatelovi ako podnika a ake ceny ma a je na ludoch ci to od neho kupia. Nikto Ta nenutil.
« Posledná zmena: 26.09.2017 - 10:23:33 od Falco »

Offline TomasARN

  • ID: 134
  • Riadny člen
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 443
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #11 kedy: 26.09.2017 - 10:31:28 »
Napriklad odomna na serviske na 308 v rokoch 2010 az 2014 nepytali ani raz pod 300 eur, skor to bolo okolo 350 qz 380 eur, co je uz naozaj vela, preto som to riesil po znamosti v peugeote so zlavami bolo to vzdy menej ako polovica z tejto ceny. Teraz potrebujem menit na 308 predne kotuce a platnicky, tie veci som kupil Bosch za cca 95 eur, pre nedostatok casu som volal do Peugeotu, vymena cca 80 eur, to je cena prace. Vysledok je taky, ze si cas spravim a vymenim si to ja, naradie komplet mam. Proste cele je to iba o zakaznikovi, ci ma na to peniaze, ci ma cas hladat iny servis, ak vyuzije autorizak moze dostat nahradne vozidlo alebo zaplatia taxik, pripadne ho oni odvezu. V Peugeote som takto dostal raz nahradne vozidlo na par hodin, kym menili veci, ked auto bolo u klampiarov, tak som mal 2 tyzdne nahradne vozidlo, co bolo pre mna velke plus a opravu platila poistovna, cize vtedy mi cena vobec nevadila, inokedy som zas mal zaplateny taxik....
V dnesnej dobe je vela moznosti, ako a kde servisovat

Offline Marcel00

  • ID: 007
  • Registrovaný užívateľ
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 5.968
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #12 kedy: 26.09.2017 - 10:45:51 »
tiez som nacenoval predne kotuce a platnicky na nasu P308. V Peugeot vysla cena na komplet 295€ iba material,
takze este + praca, tipujem vyssie spominanych ~80€. cakumprask ~380€ + nejake doplnky do faktury,
to by sme dali aj do 400€ bez servisneho pausalu :D
nakoniec som z toho cuvol, komplet material TRW (od vyroby bol BOSCH) ma vysiel 116€ a za dve hodiny som nemal co robit.

samozrejme nie kazdy ma takuto moznost si to urobit svojpomocne
tieto debaty su uplne zbytocne, lebo to tak proste je a ako uz bolo vyssie spomenute, treba to bud respektovat, alebo sa zariadit po svojom.  :beer
nepiste mi dotazy o radu a postupy do spravy alebo na mail..., piste to vzdy na forum, nech sa k info dostanu aj ostatni uzivatelia.

Offline matax

  • Nováčik
  • **
  • Príspevkov: 36
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #13 kedy: 26.09.2017 - 11:57:00 »
Ahojte,

Čo sa týka oleja INEO ECS, ako bolo hore spomenuté (viem o tom mazacom pláne) tam nemám žiadne výhrady. S olejom nemám problém. Len tá viac ako 300 percentná marža ma štve. Predpokladám, že po skončení záruky ak by som chcel ostať verný servisu by aj možno spravili lepšiu cenu ale teraz nemajú dôvod spúšťať. Ešte k tomu auto mám na leasing, takže som povinný autorizovaný servis pravidelne navštevovať...rešpektujem to a budem to rešpektovať maximálne ešte jeden krát. Vypýtať si za výmenu oleja s ol. filtrom a výmenu peľového filtra s prešpricnutím klímy 235eur (20e zľava za vernosť) je podľa mňa dosť. Je to low cost auto. V ten deň som poobede viezol matkinu KIU Sorento 2,2 Diesel do PN na servisku po 60tis km. Za necelé dve hodiny boli hotový. (menili sa komplet všetky filtre a olej 8,5 litra tam vlezie + palivový filter a všetky stierače) Cena 350eur v servise KIA. Bez palivového filtra a stieračov platieval otec 260-270eur.

Čo sa olejového filtra týka. Pri ca. 5 tisíckach som si menil mimo servisný predpis olej a filter (doma). Reku nové auto, nech dlho dobre slúži tak "zábehový" olej vymením skôr. Tiež som mal filter Bosch a možno to nebol správny typ ale nepasoval. Mal nejaké väčšie otvory, jednoducho mal značnú vôľu v celom tom priestore pre olejový filter. Tak som si zadovážil origo Purflux. Ten Purflux ak ho niekto videl, má špeciálne lamelovanie cik-cak a o podstatne väčšiu filtračnú ako klasické harmonikovo poskladané filtre. Tu som bez problémov ochotný priplatiť si za originál filter.

Ako vravím, všetko by bolo OK len tá prehnaná marža na ten olej ma zarazila.
Ani na čerpacích staniciach nie sú tie oleje tak drahé, a to je fakt, že tam sú oleje dosť drahé.
Asi to majú prikázané (chcel by som tomu veriť) ale pri takýchto cenách sa nemôžu čudovať, že po záruke už zákazníka viac neuvidia.
Leda ak potom spustia výraznejšie z cien. Ale na to je tuším tiež program, čím staršie auto tým väčšia zľava na servis. Je to proste biznis, keď musíš plniť požiadavky (napr. kvôli záruke) tak sa s tebou o cene nebudú baviť. Keď už záruka padla, tak potom už aby si ťa udržali vedia spraviť konkurenčnú ponuku.

Ale inak OK, rešpektujem. Už ma to pomaly prechádza ;D

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:1. servisná prehliadka
« Odpoveď #14 kedy: 26.09.2017 - 13:23:53 »
...mno... precestoval som polovicu zemegule a nikde som sa nestretol s tým, že by niekoho pohoršovala (treba povedať, že len domnelá) marža niekoho iného... Tým, že som priamo zainteresovaný, zase ponúkam opačný pohľad - pohľad autorizovaného servisu na malé servisy, na predajcov olejov a naše neveriacke krútenie hlavou, prečo to predávajú za také ceny, ako predávajú.

Ak sa pozrieme napríklad na biznis s pneumatikami - ľudia, my sa s nákupom nedostaneme na predajné ceny väčšiny portálov. A predsa dokážeme pneumatiky predať (nie darovať) s nejakou, často minimálnou maržou. Nie je umenie predať lacný produkt - to dokáže hocikto, najmä ak má v rukách konkurenčnú ponuku.

X-krát som sa stretol so zákazníkmi, ktorí pýtali zľavy. Keď ich dostali, pýtali ďalšie zľavy, potom zľavy na tie zľavy a celé to chceli ukončiť zľavami, lebo všetky tie zľavy sú malé. Nejeden zákazník mi povedal, že keby on išiel vo svojom biznise pod 30% maržu, tak si neváži sám seba a svoju rodinu. No, takže ak takýto človek ide posudzovať iných podľa seba, tak je jasné, že tu medzi zákazníkmi lietajú rôzne odhady marží na autách, dieloch, službách a nikto ani len netuší, aká je realita... Slováci si len myslia, že vedia obchodovať. Ak sa naučia byť čestní a ctiť si obchod ako taký, veľmi veľa sa toho zmení pre obe strany.
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29