Autor Téma: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?  (Prečítané 7663 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Falco

  • Hosť
Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« kedy: 26.10.2013 - 13:18:59 »


Rozbité čelné sklo od automobilu idúceho pre vami alebo snáď ešte horšie od nákladného auta, ktoré práve vyšlo na hlavnú cestu z rozbahnenej poľnej cesty. Veľmi nepríjemná situácia, ktorú zažíva veľa vodičov najmä v zimnom období

Prasknuté sklo od “odstreleného” kamienka do čelného skla je zaležitosť, na ktorú je väčšina poisťovní na Slovensku aj v zahraničí veľmi háklivá. Bohužiaľ, nikto z nás si neželá riešiť tieto problémy a preto aspoň pre ich uľahčenie je tento článok.

Ak ste sa teda dostali do situácie kedy vinou druhého vodiča, resp. vinou jeho automobilu ste sa ocitli smutne pozerajúc na vaše čelné sklo, ktoré je nepríjemne prasknuté, máme 3 možnosti riešenia tohto problému. Podľa jednoduchosti ich delíme nasledovne:

    Vymeniť sklo na vlastné náklady
    Využiť havarijné poistenie
    Využiť vinníka a jeho zákonné poistenie

Keďže prvé dve spomínané riešenia sú jednoduché a nestoja nás okrem financií skoro žiadnu námahu, budem sa venovať tretiemu variantu.

Ako postupovať

V prvom rade je potrebné okamžite po vzniku škodovej udalosti (správne, ihneď ako bolo sklo rozbité) zastaviť vodiča, ktorý to spôsobil. Zachovajte chladnú hlavu, pokiaľ to je možné, zastavte vodiča blikaním, predbehnutím a následným použitím výstražných svetiel  a pomalého pribrzďovania ho donúťte zastaviť pri krajnici.

Ak sa vám podarilo vodiča zastaviť, prvý a najťažší krok máte za sebou. Následne je dôležité oboznámiť vodiča so situáciou a dohodnúť sa na riešení. Buď vám je vodič ochotný okamžite zaplatiť opravu skla, t.j. dostanete od neho približnú sumu na ruku (nespoliehajte sa na sľuby) alebo spolu spíšete záznam o nehode. Spísanie záznamu o nehode je nevyhnutný krok, bez ktorého nebudete mať žiadny dôkaz o tom, že sa škodová udalosť stala. Záznam o  nehode vyplňte spolu s vinníkom. Zakreslite situáciu, doplňte potrebné údaje. Veľký pozor si dajte na jeho údaje, len vy osobne ich vpíšte do záznamu, aby nemohol vinník uviesť falošné údaje. Taktiež si skontrolujte platnosť jeho povinného poistenia. V prípade, že máte podozrenie alebo pochybnosti o vlastníctve či pravosti údajov, privolajte políciu. Môže sa stať, že vinník nebude mať platné poistenie motorového vozidla.

V prípade, že všetko prebehlo hladko a vypísali ste záznam o nehode, nezabudnite ho aj vy aj vinník podpísať. Kópiu dáte vinníkovi.

Ďalším krokom je pre vás už len výmena skla a nahlásenie škodovej udalosti poisťovni v vinníka. Vaša poisťovňa s tým nemá nič spoločné pokiaľ nemáte havarijné poistenie. Existuje veľa servisov, ktoré robia výmenu skla a je potrebné vybrať si taký servis, ktorý má zmluvu s poisťovňou vinníka.

Nahlasujeme škodovú udalosť

Nahlásenie škodovej udalosti, teda v našom prípade vymáhanie si peňazí za opravu skla, musíme urobiť okamžite. Do poisťovne môžte zájsť osobne alebo komfortnejšie udalosť nahlásiť telefonicky. Je vhodné počas nahlasovania udalosti sedieť v servise kde budú čelné sklo opravovať. Budete totiž potrebovať približnú sumu opravy aj adresu servisu, ktorý ju vykoná. Pri nahlásení vám budú stačiť a budú potrebné údaje zo záznamu o nehode. Záznam o nehode si následne okopíruje servis a celú škodovú udalosť bude riešiť s poisťovňou.

Bohužiaľ je tu jeden fakt a to, že nové čelné sklo si musíte uhradiť. Výmenu čelného skla väčšina servisov dokáže spraviť do 24h pokiaľ majú voľné kapacity.

Čakanie na vinníka

Opäť jazdíte s krásnym novým čelným sklom? Ešte sa všetko neskončilo. Vaše staré sklo bolo zdokumentované a potrebné “dôkazy” spolu s okopírovaným záznamom o nehode poslaný servisom do poisťovne. Tá zhodnotí vyjadrenie servisu a pokiaľ nebudú mať námietky, budú skúmať ako sa škodová udalosť stala.

Nahlásenie udalosti z vašej strany bol prvým krokom k úspechu. Posledným je nahlásenie udalosti vinníkom. Ten má povinnosť (bohužiaľ nie zákonnú ale len poisťovaciu) nahlásiť škodovú udalosť do 15 dní od jej vzniku. Ak tak vykoná a výpovede vaše a jeho sa budú zhodovať, môžte sa tešiť vyplateniu peňazí.

Komplikácie?

Ak však vinník nenahlási škodovú udalosť do poisťovne, máme problém. Po uplynutí lehoty 15 dní bude vinník vyzvaný priamo poisťovňou na ohlásenie udalosti. Nenahlásenie aj napriek upozorneniam je porušenie poistnej zmluvy. Nie však žiadneho zákona. Preto nastáva problém, ktorý vyriešite len serióznosťou poisťovne. V prípade, že vinník nenahlásil udalosť a odmieta ju nahlásiť (vy však máte jeho priznanie viny na zázname o nehode), celá vec sa smeruje priamo na poisťovňu, ktorá by podľa správnosti mala vyplatiť vaše peniaze a túto sumu potom vymáhať priamo od vinníka (prípadne s ním aj ukončiť zmluvný vzťah z dôvodu porušenia zmluvy). Konečným prípadom je neserióznosť a neochota poisťovne. V tomto prípade už môžte len podať podnet na komoru poisťovní a domáhať sa spravodlivosti.

Zdroj: http://www.habdak.eu/?p=14
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »

Offline 733thunder

  • ID: 005
  • Registrovaný užívateľ
  • Pokročilý
  • *****
  • Príspevkov: 699
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #1 kedy: 26.10.2013 - 14:01:49 »
A ked zastavim vinnika na ceste a on odmieta priznat vinu za prasknute okno a jedine co od neho dostanem je toto:  :finger
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
Peugeot 5008, 2.0HDI, 110kw

Falco

  • Hosť
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #2 kedy: 26.10.2013 - 14:08:38 »
edit: v pripadoch akejkolvek nespoluprace vinnika treba volat policiu
« Posledná zmena: 26.10.2013 - 15:45:26 od Falco »

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.161
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #3 kedy: 26.10.2013 - 14:38:39 »
Odkedy som menil 4x v jednom roku čelné sklo na 206 mám už sklá poistené zvlášť...  :think

Offline skazka

  • ID: 017
  • Registrovaný užívateľ
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 148
    • http://www.boroweb.sk
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #4 kedy: 26.10.2013 - 15:20:30 »
... no dobra tema, aj ja som chcel si pripoistit celne skolo k PZP, no len teta v poistovni chcela pristavenie auta co chapem, dalej, ze si mam zistit cenu orig. celneho skla, co by som este pochopil, ale zabila ma tym, ze mi to nechcela napasovat k terminu PZP (cena deleno 365, krat pocet dni)... tak teraz cakam, kym mi skonci PZP a :moon poistovna, potom sa popozeram po novej, kde hadam uspesne zvladnu aj poistenie celneho skla
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
Peugeot 307SW Facelift r.v. 03/2008, 1,6HDi 66kW (92HP), motor DV6ATED4
https]

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.724
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #5 kedy: 26.10.2013 - 16:34:54 »
Jednam s poistovnami denne a celne sklo je mozno vymenit v dvoch pripadoch --> pripoistenie k zakonnemu poisteniu alebo havarijne poistenie. Ziadny vinnik nepomoze a ziadna poistovna na Slovensku to neuzna (urcite nie --> Allianz, Kooperativa, Komunalna, Wustenrot, Uniqa, QBE ....)
Poistovna vyhodnoti narokovanie praskliny celneho skla zo zakonnej poistky vinnika ako poistny podvod a nepreplati nic  :ne
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Falco

  • Hosť
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #6 kedy: 26.10.2013 - 16:41:05 »
Qcko, mylis sa. Ja uz mam dve skla menene, dokonca skrz Allianz, ktory si napisal ako nedoveryhodny. Pokial je dodrzany postup tak skrz PZP vinnika to je mozne spravit. Poistovne sa tomu brania nakolko je vela podvodov v tomto smere. Takze Tvoja reakcia hlavne poslednou vetou je len mozno Tvoja skusenost.
Bohuzial je pravdou, ze vacsina poistovni sa automaticky odvolava na poistne podvody. Kooperativa, Komunalna a ina lacne poistovne tvrdo bojuju proti niecomu takemuto. Lepsie/drahsie a solventnejsie poistovne su benevolentnejsie.

My sme mali auto na totalku a vinnik mal Kooperativu. Najlacnejsia a najhorsia poistovna. 3 mesiace im trvalo, bez akehokolvek vyjadrenia, aby nam za 4000eurove auto dali 2000eur. Bez akehokolvek nasho suhlasu, cohokolvek. Dokonca sme im posielali "odvolanie", na ktore sa do 30 dni vykaslali. Potom sme sa aj my, uz sme nemali na to silu riesit dalsie veci.

Avsak spat k teme, co sa tyka celneho skla. Ako som pisal, 2x som ho menil na svojich autach a niekolkokrat som bol svedkom. Vzdy to dospelo ku spokojnosti poskodeneho. Pokial sa jedna s poistovnou seriozne a su predlozene dokazy, nie je co riesit. Preto som spravil tento clanok pre pomoc ludom, ktori nevedia ako postupovat.

edit: mozno som to mal do clanku napisat, aky je postup v pripade vinnika, ten musi predlozit a dokazat, ze bol na tom mieste v tom case. Robi sa to knihou jazd, GPS zaznamom a pod. (pokial to je samozrejme mozne). Jednoducho musite dokazat, ze sa to stalo. A zakladom je zaznam o nehode. Ktory ked je podpisany obojstranne je dokladom o tom, ze sa udalost stala. Nie je mozne proti tomu nijak namietat. Jednoducho treba dodrzat postupy, ktore vyzaduje poistovna. S pristupom: "rozbili mi sklo, dajte mi peniaze" si nikto nepomoze. Pokial chce niekto uplnu istotu, moze zavolat policiu ihned, aj ked ho policajti doslova dodrbu na co ich volal ked nejde o nehodu, oni maju povinnost na poziadanie vydat potvrdenie o skodovej udalosti, takze tam uz nie je co namietat ked je to zaznamenane policiou. Z toho sa ani vinnik ani poistovna nevymotaju.

edit2: taktiez poprosim o relevantnu diskusiu k teme, resp. k clanku. Nemam rad "zbrkle" vyroky a narazky.
« Posledná zmena: 26.10.2013 - 16:46:10 od Falco »

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.724
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #7 kedy: 26.10.2013 - 16:45:39 »
Wow, no ja ked volam priamo aj na centralu Allianzu do BA tak sa vyjadria ze tieto pripady su od januara 2013 automaticky zamietane, menim rocne desiatky skiel a cez zakonnu este ani jeden zakaznik nepochodil tento rok ...

Hlavne nerozumiem tomu "vinnikovi" ... je to iba slovo proti slovu a policajti nic nezmozu predsa ....

Priklad: prasne mi sklo na zahrade (synovec hodil kamen), tak sa vydam na cestu, za niekym pojdem a potom ho zastavim ze mi rozbil sklo???? To sa mi nejako nezda a prave preto viem ze poistovne tuto cestu uz neuznavaju.

Ak si mal ty takyto pripad v tomto roku a bol to Allianz, tak si to prezistim, lebo s nimi komunikujem stale a robia podla tvojho clanku mrtveho chrobaka  :ne

Od zaciatku tohto roka z tohto dovodu znizili aj spoluucast pri vymene celneho skla na 66€, Allianz dokonca 0€  :bandit
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Falco

  • Hosť
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #8 kedy: 26.10.2013 - 16:49:53 »
Qcko, jedno sklo bolo menene minuly rok, druhe par dni dozadu. Este cakam na likvidaciu. Kazdopadne verim, ze to bude v moj prospech vyriesene. Nevidim dovod preco by nebolo. Ano, to ze niekto urobi nieco ako si napisal je blbe. Preto potom seriozny clovek nema sancu uspiet. Druha vec je ked mne supol kamen z tatrovky vezucej hlinu a celej spinavej. Co tam mozu proti tomu namietat. Kazdopadne. Z pravneho hladiska ak obaja ucastnici potvrdili a vypovedali, ze sa dana udalost stala tak sa stala. Ak sa dohodli a vymysleli si to, je na poistovni, aby sa branila. Nemoze vsak bez dokazu odmietnut riesit tento pripad. Je to protizakonne. To, ze im nikto neskace po krku uz je hlupost ludi.

Ale toto su ine temy. Clanok je o korektnom postupe nie o tom ako spravit poistny podvod. Su to informacie, ktore maju cloveku pomoct pri rieseni jeho problemu. Negarantujem tym nejake vyriesenie, ani nemozem garantovat.

To ci niekomu sklo vymenili alebo nie, mna nezaujima. Poznal som xyz ludi, ktori skusali na poistovne rozne veci a je to ich problem.

edit: k tomu "slovo proti slovu" .. ked Ti niekto zabije babku a povie, ze to nebol tak sa to ako riesi? Tiez povies, ze to bol on a on ze nebol. Slovo proti slovu. Nasleduje vysetrovanie. To iste v pripade poistovne, ma poistovna likvidatorov, ktori zhodnotia ci sa to tak stalo alebo nie. Ake uz maju na to metody a ci su relevantne je diskutabilne. Ja som mal teraz na skle dve praskliny ako by som ich robil kruzidlom do pol kruhu. Prisiel som s tym do servisu a hned povedali: "velky kamen, plosky, tatrovka s hlinou, ze?" a ja som ostal len vyvaleny. Takze metody a skusenosti na to maju.
« Posledná zmena: 26.10.2013 - 16:55:45 od Falco »

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.724
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #9 kedy: 26.10.2013 - 16:53:05 »
Potom napis ako si dopadol, sam som zvedavy, lebo mne poistovne vzdy vrati fakturu a zamietne ziadost o kryci list  :whew

Este dobre ze si nanarazil na blbeho policajta, lebo ti mohol dat pokutu ze si nedodrziaval odstup a nepredvidal ked si videl spinave auto plne hliny  :chuckle

Edit: inak tym nijako nenapadam clanok, je super a lahko pochopitelny, len velmi pozor na tu tretiu moznost, lebo clovek moe velmi lahko narazit  :wait
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Falco

  • Hosť
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #10 kedy: 26.10.2013 - 16:57:56 »
Citácia
inak tym nijako nenapadam clanok, je super a lahko pochopitelny, len velmi pozor na tu tretiu moznost, lebo clovek moe velmi lahko narazit

To nebolo na Teba, len do buducnosti. Pretoze pozorujem na tomto fore dost neadekvatne reakcie niektorych ludi, ktori ma zenu do sialenstva pripadne zrusenia mojho posobenia v tomto klube.
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »

Offline gedu

  • ID: 011
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.216
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #11 kedy: 26.10.2013 - 17:33:54 »
no s tou kooperativou to je pravda je najhoršia  my sme mali takúto udalost na služobnom aj so zastavením a priznaním viníka (podpísal zápis o nehode) a potom to poprel a Kooperativa to zamietla
ževraj moje čelné sklo stojí cca 700 eur (malo by byť druhé najdrahšie na trhu :doh ) a preto hned s PZP som si poistil aj čelné sklo lebo tiež sa nespolieham nato že viník prizná nehodu alebo ho ani nezastavím. istota je istota
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
- Peugeot 306 1,6 65kW, r.v. 1999 - Predané
- Citroen C4 Picasso 1,6HDi 80kW, r.v.2009 - Predané
- Toyota Auris TS 1,6 Valvematic 97kW, r.v. 2017

Offline silver849

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 90
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #12 kedy: 26.10.2013 - 17:40:50 »
sam som 2 krat menil celne sklo z PZP a vsetko bolo bez problemov.Naposledy minuly rok na jesen. Ale tento rok to asi bude inak. Ako pise Falco zalezi to od poistovne. Mam napr. velmi zle skusenosti z Kooperativou kde som riesil rozbity naraznik.Prisiel som o kopec penazi a nervov.Keby sa my po tejto skusenosti stalo cosi z autom (aj z celnym sklom) okamzite volam policiu.Su tu aj na to a usetri to kopec problemov.A ak poistovna zacne robit problemy  tak sa ihned obratit na media.To asi zatial jedine este zabera.PZP je tu len na to aby bohatli poistovne.
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
Peugeot 307 SW 2.0 HDi
100
kW FAP off ,EGR off by Straki

Offline pastorek

  • ID: 002
  • ----
  • Expert
  • *
  • Príspevkov: 1.209
Re: Prasknuté čelné sklo – čo teraz?
« Odpoveď #13 kedy: 26.10.2013 - 19:01:32 »
Chlapci, toto je téma kde sa uvádzajú postupy a rady. Pokec je v pieskovisku.
« Posledná zmena: 03.11.2013 - 12:44:07 od Marcel00 »