Autor Téma: NAS server - poradíte, čo vybrať ?  (Prečítané 1994 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Lubk0

  • ID: 087
  • Registrovaný užívateľ
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 139
NAS server - poradíte, čo vybrať ?
« kedy: 04.11.2015 - 09:33:42 »
Ahojte

Keďže je tu veľa IT zdatných ľudí, skúšam tu :) Pravdepodobne, by som chcel "NAS" server. V týchto "zariadeniach" som absolútny "laik" takže každý rada dobrá. Skúsim popísať o čo sa jedná :

Na server by sa pripájali, resp. využívali jeho služby

1x smartphone s IOS
1x smartphone s Androidom
2x notebook (oba systém WIN 7)

A celý serve by mal byť prepojený s TV, ktorá má však troška staršiu výbavu, tj nie je to SMART TV, na druhej strane má však USB a LAN port pre funkciu DLNA.

Server mám kde umiestniť, bol by v skrinke pod TV hneď vedla routera, takže prepojenie s TV či sieťou by nemal byť asbolútne žiadny problém. Rýchlosť internetu bude dostatočná, mám symetriku na optike, takže aj prípadný upload by nemal byť žiadny problém. Ak by na vzdialený prístup bolo treba verejnú IP adresu, dokúpime :)

Čo potrebujem, aby dokázal :

- notebooky by mali naňho bezproblémov pristupovať, či už doma pomocou WIFI alebo niekde vonku pomocou Internetu, samozrejme sťahovať prípadne uploadovať dáta.
- Android by mal vedieť detto to isté čo notebook
- IOS tak isto, avšak tuto to troška rozviniem. Polovička používajúca IOS kvôli práci fotí strašné kvantum fotiek a vie vybúchať akúkoľvek mobilnú pamäť pomerne rýchlo. Preto potrebuje na tento NAS primárne dávať fotky a videá. Páči sa mi, ako to funguje v produkte od Apple, v tzv. TIME Capsule, kedy stačí, aby sa IOS zariadenie pripojilo k domácej WIFI sieti a ono automaticky "backupuje" všetky nové veci z telefónu na disk, bez potreby hocičo spúštať či aktivovať. Ak by toto dokázal aj NAS, tak by to bolo super. Ak nie, tak sa uspokojím aj s manuálnym "preposielaním" fotiek a videí na samotný NAS.
- TV = chcel by som, aby som si filmy, fotky, videá, hudbu, resp. čokoľvek na disku vedel prehrávať aj prostredníctvom TV. Tu vystáva otázka, či sa na to dá použiť USB kábel s ktorým by sa NAS a TV prepojila - vie to TV načítať ako klasický MASS Storage ? Prípadne som si všimol, že niektoré NAS majú aj funkciu DLNA media servera, čo by bolo možno využitelné pri pozeraní filmov :)

Rád si vypočujem akékoľvek odporúčania ideálne na konkrétny produkt, prípadne ma vyveďte z mojich mylných predstáv :)

Dakujeeem
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
Kia Cee'd SW 1.6 CRDI 100 KW AT7 2016 ...
Citroen C1 1.0 VTI 51 KW 2016 ...
Honda XL 1000 Varadero 2010 ...

Offline black_angel1

  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 59
Re: NAS server - poradíte, čo vybrať ?
« Odpoveď #1 kedy: 10.11.2015 - 08:22:07 »
pouzival som Dlink DNS 434 S DLNA s samsung tv fungvalo to
prehrada to MP3 aj videa a foto na tv
tak ze urcite hladaj nas s DLNA
prepojovat to cez USB asi nepojde ked ze tie USB su na nas na to aby si k nemu pripojil externe HDD

pocul som ze dobre su Synology osobne skusenost nemam

stretol som sa skor s Dlink do ktoreho sa daju nainstalovat pluginy napr owncloud na synchronizaciu dat alebo dlink ma svoje riesenie pre cloud

ako s Ios to neviem nemam ios

ked k tomu chces pristupovat bud potrebujes verejnu IP a router nastavit forward alebo vyuzit cloud (tusim tam nieje potrebna verejna ip)

potom HDD do toho urcite kup take co su stavane 24/7 napr WD Black(Maximální nasazení
24/7) alebo WD Red(Datová centra) popripade WD Purple(Sledovací systémy)

nas urcite s 2x3,5 alebo 4x3,5 mozes vyuzit raid mirror pre 2x3,5 alebo raid 0+1 alebo 10 pre 4x3,5

RAID 0 (Striped Set = prekladaná sada) rozdeľuje bloky dát súmerne medzi 2 alebo viac diskov
RAID 1 (Mirrored Set = zrkadlená sada) vytvára identickú kópiu dát na dvoch alebo viacerých diskoch.
RAID 0+1 v najjednoduchšej verzii pozostáva zo štyroch fyzických diskov, z ktorých sú vytvorené dva stripped páry RAID 0 a tieto následne zrkadlené v RAID 1
« Posledná zmena: 01.01.1970 - 01:00:00 od Guest »
Peugeot 206 SW 2004/8 1.4 2EKFWF VF32EKFWF43837877

Offline CiNiK

  • ID: 008
  • Administrátor
  • Guru
  • ********
  • Príspevkov: 6.162
  • www.AutoZine.sk
    • AutoZine.sk
Re:NAS server - poradíte, čo vybrať ?
« Odpoveď #2 kedy: 27.01.2016 - 12:10:58 »
Lubk0 - kúpil si? Ak áno, vieš napísať skúsenosti s konrétnym modelom? Rozmýšľam, že tiež niečo spácham doma...  :bandit