Quinoa. Je to „kwuh-no-uh“ alebo „kwin-wah“? Pravdou je, že sa to vyslovuje „keen-wah“. Nenáročná plodina se pestuje vďaka svojej odolnosti vo vysokohorských oblastiach už viac ako šesť tisíc rokov. Starí Inkovia ju nazývali „matka zrno“ a považovali ju za posvätnú. S obľubou z nej kvasili pálenku s názvom „chica“. Exoticky znejúci název získala quinoa vďaka skomolenine pôvodného mena španielskou výslovnosťou. S objaviteľskými výpravami docestovala v 19. storočí aj do Európy a odtiaľ do zbytku sveta a neskôr sa stala aj jednou z dôležitých potravín na morských expedíciách Thora Hyerdahla. Nejväčšími pestovateľmi sú v súčasnosti Peru a Bolívia.
Na prvý pohľad nenápadná quinoa patrí medzi výživové „bomby“. Táto plodina je skvelým obsahom živín. Má vysoké hodnoty fytonutrientov a flavonoidov, ktoré sú dôležitými bojovníkmi s rakovinou. Quinoa je tiež bohatá na mangán, horčík, tryptofán, kyselinu listovú a fosfor. To všetko by malo byť súčasťou zdravej stravy. V porovnaní s inými obilninami je quinoa podstatne lepší zdroj vápnika a bielkovín. Pôsobí protizápalovo, má pozitívny vplyv na srdce a cievy.
A teraz menší postup na recept..
Quinou pripravíme ako ryžu, ked ju máme už zaliatu s vodou pridáme napr. hrášok, cherry rajčinky.. Varí sa približne 15 min. Medzi časom si opečieme krevety na olivovom oleji. Všetko dáme na tanier a prizdobíme jarnou cibuľkou, ananásom, v mojom prípade aj čučoriedkami a malinami. Možno zvláštna kombinácia no výživovo veľmi hodnotné..