Autor Téma: Olej konkurenčnej značky spľňajúci normu výrobcu automobilu  (Prečítané 910 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Martin47

  • ID: 152
  • Riadny člen
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 258
Ak sa dodrží viskozita, výkonnostná špecifikácia a norma udávaná výrobcom auta, je nejaký reálny dôvod na obavy, že olej od konkurenčnej značky nie je úplne kompatibilný s konkrétnym motorom? Počul som názory, že sa neoplatí experimentovať, lebo sú isté skúsenosti s tým, že keď niekto síce všetko vyššie uvedené dodržal, a zvolil inú značku oleja ako preferuje automobilka, boli s tým problémy. Toto mi spomínal aj otec, že keď vo firme do IVECA liali olej inej značky, tak si s tým olejom motory nesadli. Možno náhoda, možno nie. Mne sa to zdá zvláštne, ak sú raz splnené všetky dôležité parametre, nie je to jedno?

Pri chladiacich kvapalinách by som tomuto viacej veril, že každá môže mat trochu iné vlastnosti a zloženie, ale skôr budú rozdiely pro drahých a lacných značkách…

Offline mpa

  • Registrovaný užívateľ
  • Praktikant
  • *****
  • Príspevkov: 390
Re:Olej konkurenčnej značky spľňajúci normu výrobcu automobilu
« Odpoveď #1 kedy: 01.10.2023 - 19:51:54 »
v obsiahlom návode na použitie som sa dočítal, že ZÁSADNE použiť olej výrobcu vozidla, toleruje sa výnimočne použiť olej podobných vlastností, ALE pri ďalšej výmene je nutné použiť "originálny originál".

keď som sa vozil na jednoduchších autách s jednoduchými motorami, s kratšími životnosťami mi bolo fuk čo som nalial do palivovej nádrže (automobilný, letecký benzín, trichlór, ...)  a či minerálny, prípadne syntetický olej.
dnes, keď už strkať prsty do motorového priestoru nebudem, musím sa podriadiť a chodiť poslušne do servisu.