Autor Téma: Aké auto bude ďalšie?  (Prečítané 4739 krát)

0 užívateľov a 1 Hosť prehliada túto tému.

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #15 kedy: 08.09.2023 - 14:18:23 »
Rok sa s rokom stretol a ja som si prečítal naše myšlienkové pochody "2022"... No, páni, konštatujem, že aj sme mali pravdu, aj sme niektoré veci netrafili... Povedal by niekto pred rokom, že Peugeot preslávený svojimi dieselovými motormi ich začne vyraďovať zo svojej ponuky?

Ja aktuálne trochu riešim svoju vlastnú automobilovú otázku. Moja Mazda bude mať v decembri 5 rokov a pohrávam sa s myšlienkou, čo s ňou ďalej. Znie to možno šialene, ale slúži ako "druhé auto v rodine", pričom si uvedomujem, že podobné auto by sa len ťažko zháňalo. Naplno si však uvedomujem aj to, že ako jej náhrada by sa presne hodilo nejaké 100% EV auto, ale tu je problém s veľkosťou toho, čo trh ponúka a najmä s cenou. Nech sa na to pozerám akokoľvek, najrozumnejšou voľbou sa mi zdá nová Tesla3 LongRange s papierovým dojazdom 620+ km. Tu sa však bavíme o cene cca 50000 EUR s DPH a to mi na druhé auto do rodiny príde fakt ako nezmysel, hlavne, keď technológia ide vpred každým dňom. Mám taký pocit, že Hirošima ešte nejaký ten piatok u mňa pobudne a keď sa trh ukľudní, začnem sa tejto téme viac venovať aj ja sám...

A vy ako? Niečo nové vo vašich vozových parkoch? Riešil niekto fotovoltické panely kvôli domu alebo autu?
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline santa99

  • ID: 147
  • Riadny člen
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 82
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #16 kedy: 11.09.2023 - 11:01:30 »
Ahoj,

No ja ti neviem ci elektromobil ma zmysel na cestovanie na dlhe vzdialenosti. Tie diesle su idealne. Napokon tie km ti to da len za idealnych podmienok a tie nikdy nedosiahnes.
- Ja po dlhorocnych skusenostiach s Peugeotom som opat raz spat presedlal na Lexus. (Teda mam obe) Tiez je to taky elektromobil dojazd 480km na 64litrovu nadrz a to pri lahkej nohe.
Lexus IS-F - 2009
Peugeot 308 GTi 270 Pearl White - 2016
ex:Lexus IS200

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #17 kedy: 11.09.2023 - 11:13:00 »
čauko, no, súčasné EV na dlhé vzdialenosti nemajú zmysel. Odkedy sa tu začali pretláčať baterkové autá, som na školeniach pokladal otázku "a čo firmy/ľudia, ktorí potrebujú jazdiť väčšie porcie km?". Odpoveďou bolo vždy "veď EV nie je pre každého, na dlhé vzdialenosti tu stále budú diesle". A ono na konci budúceho roka toto asi tiež nebude platiť - diesle z osobných áut pravdepodobne vypadnú úplne. Ale na to už argument nemá nikto, ja už vôbec nie...

Na súkromnom aute najazdím ročne cca 10000 km, čo teda naozaj nie je nájazd určený pre diesel. Preto som pred rokmi siahol po Hirošime a v dnešnej elektrodobe jednoducho chrobák v hlavne zavŕtaný je. Ale kým si nebudem na 100% istý, že potrebujem/využijem 100% EV, nič kupovať nemienim. A PHEV už vôbec nie - uznávam, že pre niekoho to môže byť zaujímavý produkt, ja osobne som jeho podstatu doteraz stále nepochopil.
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline santa99

  • ID: 147
  • Riadny člen
  • Holobriadok
  • ***
  • Príspevkov: 82
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #18 kedy: 11.09.2023 - 12:39:31 »
Suhlasim s tebou. Kladies velmi dobre otazky a dostavas este zaujimavejsie odpovede. Nuz ano, klientelu si urcite najdu.

To nie je velky najazd ale mam to podobne. Preferujem bicykel no iba na kratsie vzdialenosti. Mazda urcite nebol krok mimo. Preco menit nieco co funguje? Ako sa hovori: Nehas co ta nepali.
Stotoznujem sa s tebou. Ja tiez nechcem ziadne hybridne riesenia a uz vobec nie auta na baterky.

Ja presadzujem zasadu menej jazdit a teda jazdit ak to naozaj nevyhnutne potrebujes. Aj to bol jeden z dovodov preco som si kupil benzinove auto bez preplnania hybridnych systemov atd.
Lexus IS-F - 2009
Peugeot 308 GTi 270 Pearl White - 2016
ex:Lexus IS200

Offline Qcko

  • ID: 024
  • Riadny člen
  • Guru
  • *******
  • Príspevkov: 2.727
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #19 kedy: 11.09.2023 - 14:28:36 »
Bohužiaľ za rok sa nič nezmenilo (hlavne teda smerom k lepšiemu), tak stále uprednostňujem starší atmosférický benzín a uvidím, čo prinesú najbližšie roky...

V mojom bližšom aj širšom okolí skôr začínam badať problém vo firemných flotilách, kde akosi nebude o chvíľu možnosť ich plnohodnotne nahradiť niečím "normálnym".
SÚČASNÉ -->Peugeot 307 SW 1.6HDi...80kW...2007 + P 309 1.4i...55kW...1991 + P406 1.8i...81kW...1999
MINULOSŤ -->Peugeot 308SW GTline 1.2 96kW EAT8 2018 + Peugeot 406 break 2.0HDi + Peugeot 407SW 1.6HDi + Peugeot 4007 2.4 + Peugeot 508SW 2.0HDi + Peugeot 208 1.2VTi + BMW E61 525xdT + Peugeot 306 break 1.4i + Peugeot 306 2.0HDi...66kW...2001 + VW Phaeton 3.0TDi...176kW...2009

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #20 kedy: 11.09.2023 - 16:01:18 »
Qcko, ani nehovor... Zajtra bude 17 rokov, čo pracujem pre Peugeot. Za tú dobu som absolvoval desiatky školení a všetky mali rovnakého menovateľa - pozitívny vzťah so zákazníkom. Ono, toto ma nemusí nikto školiť, za tie roky som získal obrovské množstvo kamarátstiev a dlhoročných priateľstiev a obchodných partnerstiev. Lenže covid a nastupujúci e-svet to celé zmenili - zrazu nemám čo ponúknuť, čo dodať. Cenovky vyleteli do neakceptovateľných výšin, dodanie sa naťahovalo do nekonečna a firmy, ktoré mi sami priebežne volali s dopytmi, sa odmlčali, lebo odložili nákup alebo kúpili niečo iné...

Za 17 rokov som odovzdal vyše 4700 nových Peugeotov, Citroenov, Oplov a DS-iek. Asi to teraz poviem za viacerých srdciarov - je smutné, kam to dnešný svet dotiahol...
« Posledná zmena: 11.09.2023 - 16:05:30 od Modzillo »
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29

Offline Martin47

  • ID: 152
  • Riadny člen
  • Šuflikant
  • ****
  • Príspevkov: 258
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #21 kedy: 10.10.2023 - 18:30:21 »
Keď teraz spätne čítam tú diskusiu, urobil som dobrý krok, že som si nakoniec predsa len kúpil tú Giuliu s 2.2 JTD. Ako sa píše vyššie, na dlhšie diaľničné presuny niet nad naftové motory. A čím novší rok výroby tým väčšie sklamanie. Pribúdajú otravní asistenti, ktorých beztak 90 percent šoférov pred jazdou vypína, a naopak to čo má byť dotiahnuté na 100 percent je vlastne urobené blbo.

Naozaj sa ti čudujem, prečo uvažuješ nad tým poslať Mazdu 6 k vode a kúpiť Teslu. Ja beriem s veľkou rezervou tie recenzie od novinárov, ktorí sú emočne ovplyvnený tou rýchlosťou a technologickým pokrokom. Aj autá so spaľovacími motormi majú podobné parametre dynamiky a sú nabité technológiami v tej cenovej relácii. Neviem čo ľudia vidia práve na Tesle. Ale v novembri idem na 30 minútovú jazdu na Tesle Model 3 Performance, možno zmením názor  :D

Offline Modzillo

  • ID: 136 Navrátilec
  • Riadny člen
  • Expert
  • ******
  • Príspevkov: 1.576
  • Lidé jsou různí, povětšinou hovada... (J. Švejk)
Re:Aké auto bude ďalšie?
« Odpoveď #22 kedy: 10.10.2023 - 19:10:29 »
No, takto... Ono to nie je také horúce, ako to možno vyznelo. Hirošima bude mať v decembri 5 rokov a končí jej záruka. Zatiaľ sa neriešilo nič, čo by stálo za reč (motorčeky v späťákoch a zámky dverí). Som človek, ktorý má rád istoty (nie tie, čo sľubujú politici) a jednou z tých istôt je pre mňa záruka na auto. Nemám rád pocit, že by sa niečo mohlo pokaziť = bude ma to stáť dukáty. To auto mi vyhovuje absolútne po všetkých stránkach a ak raz príde k predaju, budú sa mi veľmi ťažko odovzdávať kľúče novému majiteľovi. Druhá vec je cena. Takéto auto ocení len fanúšik značky, fanúšik japonských áut, fanúšik atmosférických motorov. Pre kohokoľvek iného to bude "pekná červená vec, ktorá určite žerie aj trávu popri ceste"... A keďže pod cenu isť nechcem a nie som nútený auto predať, len málokto by akceptoval cifru, ktorú nosím v hlave...

Čo sa týka Tesly, tiež som si bol vyskúšať model S 90D a od toho momentu som presvedčený, že také auto by som doma chcel mať... Žijem nohami na zemi a model S je cenovo úplne mimo môjho sveta, takže sa pozerám po niečom dostupnejšom, nad čím by som mohol premýšľať. Je zrejmé, kam nás zákulisie automotive sektora tlačí a o pár rokov pravdepodobne nebudeme riešiť otázku, či kúpiť elektrické auto, ale aké elektrické kúpiť. Všetky tie predražené pseudopokusy na štýl e-208 či e-2008 sú malé a nepraktické. Jediným autom, ktoré by mi z dnešnej európskej ponuky zmysel dávalo, je práve Tesla 3. Ideálna veľkosť, zaujímavá cena, postačujúci dojazd. Negatívom je nedostupný servis, pochybná kvalita a obavy, že to vlastne nepotrebujem a na električku je ešte čas...  :D

Keď k nám zavítajú značky ako BYD, NIO, Lynk&Co resp. keď európske automobilky dostanú mimoeurópsku facku, tak možno rozšírim výber. Mám zakulisné info, že nová Mazda 6 síce nebude, ale jej nepriamy nástupca s karosériou liftback príde zhruba o rok v čisto elektrickej podobe a s novým menom. To by tiež mohlo byť zaujímavé riešenie...
OPEL Grandland GS Line 1.5 CDTI 96kW/130k EAT8
MAZDA 6 wagon Takumi Plus 2.5 SkyActive-G 143kW/194k AT6
SPECIALIZED Crave 29